Назад к списку

 ЗІ СВЯТОМ ВАС, НАШІ ДОРОГЕНЬКІ МАТУСІ!

 

Кожна людина, кожен народ має свої святині. Найбільшою святістю є любов до матері, до тієї, яка дала нам життя, яка нас виплекала, виростила і виховала. Давайте полинемо в незабутні роки маминих колискових, доторкнемось душею до народних звичаїв і обрядів пов’язаних з народженням дитини. Всі жінки однаково прекрасні, коли підносять дитину до грудей. Кожен скаже: «Найкраща мама – моя мама». Якби стільки доброти, скільки випромінює серце матері, випромінювалось на всіх людей, зло загинуло б. 


Саме всім-всім-всім мамам, найдорожчим, найріднішим, наймилішим, присвячено це свято, яке схоже на ніжну травневу квітку, від якої не хочеться відводити очей. Воно пробилося до нас із забуття, переживши нещадні заборони, й повертає нас душею до давніх традицій, щоб ми вміли проносити крізь усе життя шану до матері. А слово це для кожного українця символізує священну трійцю – рідну матір, матір-Україну та Матір-Богиню.

Материнське серце здатне пройматися болем дитини на відстані, воно здатне пробачити все. Якби могла , сонечко прихилила б… Мама за своєю природою є втіленням ласки і доброти. І скільки б не було людині років - 5 чи 50, їй завжди потрібна її ласка , її погляд. Щоправда, хоч шана до матері була в нашому народі з правічних часів, Свято Матері з’явилося не в нас, а в далекій Америці. Уперше його відсвяткували там у Філадельфії 10 травня 1908 року з ініціативи американки Анни Джарвіс на знак пошани й любові до її передчасно померлої неньки. Саме того дня ті, в кого були живі матері, носили на грудях рожеві квіти, а ті, чиї матері вже померли, – білі. Потім Анна Джарвіс ще довго клопоталася, аби Свято Матері стало офіційним державним святом. 

Лише через шість років тодішній президент США Вудро Вілсон ухвалив постанову Конгресу, за якою Свято Матері мало відзначитися щороку в другу неділю травня. Згодом це свято прийняли жінки Європи, й воно поширилося на Німеччину, Данію, Польщу, Норвегію, Швецію, а 1929 року його вперше відсвяткували в Галичині з ініціативи Союзу українок. Воно стало популярним і ще десять років мандрувало по всій Україні – всюди лунали молитви за кращу долю кожній родині й рідній Україні. Далі, коли Україну чорними хмарами облягли 30-ті роки, патріотичний зміст українських свят став непотрібним, і Свято Матері просто заборонили. 

І ось його знов відроджено. А разом із ним наші серця багатшають на світ, осяяний теплим і лагідним, як сонечко, словом мама. Ми чекаємо травня, щоб віддати поклін матері – Берегині національних і людських ідеалів. Ми вишукуємо для неї небуденні звертання – матусю, нене, матінко – й не замислюємося, що могли б робити це частіше, бо ж лише любов перетворює будні на свята. Та чи знайдеться доволі слів, щоб оповісти про мамину мудрість, сердечність, самовідданість, роботящість, дбайливість, терплячість, щедрість, ніжність? Слова то знайдуться, але завжди їх буде замало й ніколи не буде доволі.

Хай квітує ваша краса та материнство, не зміліють джерела доброти, натхнення і мудрості. Нехай добро, любов, злагода супроводжують вас завжди у будні і свята, на роботі і вдома, серед рідних і друзів. Нехай весь світ, дорогі матері, з вдячності за ваше материнство буде біля ваших ніг!