Назад к списку

Цукровий діабет типу 2. Як ми можемо попередити це захворювання.

 14 листопада в Україні відзначають Всесвітній день боротьби з діабетом.Ця хвороба збільшує смертність в 2-3 рази й суттєво скорочує тривалість життя. 


Основними системами організму, що зазнають ураження при цукровому діабеті, є серцево-судинна і нервова система. Серцево-судинні захворювання призводять до смерті більше 17 млн людей і, згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, посіда¬ють перше місце серед причин смертності у світі. Існує припущення, що попередження діабету призвело би до зниженя смертності і від серцево-судинних захворювань. Кількість хворих на діабет в світі щорічно збільшується на 5-7%, а кожні 12-15 років подвоюється. Такі показники змушують лікарів казати про неінфекційну епідемію щодо діабету. За даними МОЗ, в Україні налічується близько 1,3 млн хворих на цукровий діабет. Кількість випадків зростає з року в рік, однак на сьогоднішній день майже в половини хворих цукровий діабет не діагностований. Особливо це стосується людей, які страждають на діабет 2 типу – саме такий різновид хвороби вважають набутим. Ожиріння часто поєднується з такими захворюваннями, як цукровий діабет 2 типу, артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця. Інсулінорезистентність (порушення роботи інсуліну в організмі) при ожирінні з часом дає поштовх до розвитку діабету.Сучасні медичні препарати дозволяють уникнути багатьох ускладнень хвороби і забезпечити людям із таким діагнозом повноцінне життя, але хвороба потребує суттєвого перегляду звичок, дотримання здорового образу життя.

Контроль маси тіла – перший і основний захід в профілактиці і лікуванні діабета. Але яку дієту найкраще вибрати, та ще й таку, щоб швидко і назавжди позбавитися від ненависних зайвих кілограмів? Масштабне дослідження, проведене в США командою спеціалістів з дієтології показало, що ідеальної дієти не існує. Експерти зробили невтішний висновок: всі сучасні дієти, навіть такі популярні, як низько вуглеводна дієта, дієта Аткінса, дієта з низьким вмістом жиру в довгостроковій перспективі мають подібні незначні результати. Незалежно від виду дієти, пацієнти втрачали 2-3 кілограми в рік, а відмовившись від дієти знову набирали частину втраченої ваги. Дієта Аткінса (білкова дієта) дозволяла знизити вагу трохи швидше за інші дієти, проте кінцевий результат не відрізнявся від інших дієт. Метою дослідження було визначити найкращий альтернативний підхід до зниження маси тіла, враховуючи особистісні характеристики пацієнта, його звички і генетичні характеристики.Отже, не варто ганятися за модними дієтами. На сьогоднішній день найкращий варіант – зниження споживання калорій будь-яким комфортним способом, який можливо порівняно легко підтримувати тривалий час, споживаючи здорову і корисну їжу. Самим ефективним вирішенням проблеми може стати регулярне харчування (сніданок, обід, вечеря у визначені години), тому що відчуття голоду – поганий порадник, коли починати їсти. Дуже важливо мати повноцінний сніданок. Існує жарт, що в Англії є перший, другий і третій сніданок, а в Україні перша, друга і третя вечеря. 


Існує так званий рейтинг якості продуктів (від найбільш корисних у верхній частині списку до найменш корисних): 

•овочі

 •фрукти

 •горіхи, насіння, рослинні олії 

•високоякісне м’ясо, високоякісні морепродукти 

•молочні продукти•очищені зернові продукти 

•низькосортне м’ясо, низькосортні морепродукти 

•солодощі 

•смажена їжа. 

Щоби правильно скласти раціон харчування, варто скористатися так званим «правилом тарілки»: половина обіда або вечері повинна складатися з овочів і фруктів, друга половина з білків і крохмалю.

 Слідкуйте за тим, що ви їсте і скільки ви важите

В ході проведеного дослідження виявилося, що у 10 тисяч чоловік, які успішно скинули не менше 13,5 кілограмів і зуміли утримати цей результат не менше одного року, мали багато спільного: 

•Всі вони зважуються не рідше 1 раза в тиждень 

 •Кожний з них регулярно займається спортом 

•Всі вони обмежують себе в споживанні калорій, рахують калорії, слідкують за розміром порцій, уникають продуктів з високим вмістом жиру. 

•Більшість з них повноцінно снідають 

•У цих людей присутнє чітке визначення цілі (курс на нормалізацію маси тіла), та сильна мотивація підтримувати масу тіла на належному рівні після її зниження. 

Єдина різниця між ними – вони використовували різні дієти. Треба усвідомити, в чому причини набору маси: стрес, пасивний спосіб життя, наявність хронічних захворювань, прийом певних ліків. Прослідковується прямий зв’язок між ожирінням і такими факторами, як освіта та рівень доходів. Щоб досягти бажаного результату, треба по можливості не тільки виявити ці причини, але і усунути їх. Також важливе усвідомлення цілі і впевненість своїх силах у досягненні цієї цілі, інакше «нове життя» закінчиться через тиждень.Одна з розповсюджених помилок – самообман стосовно кількості калорій, які споживаються і витрачаються. Часто кількість спожитих калорій недооцінюється, а тих, що «згоріли» - навпаки переоцінюється. Наявність щоденника харчування допомагає уникнути цієї помилки.Також помилково вважати, що здорова їжа при додаванні її в «шкідливу» (наприклад, гамбургер з лисками салату), чарівним чином зменшить загальну калорійність. Це стосується і так званих фруктових соків, які вважаються здоровим харчуванням, хоча містять значну частку цукру. Фруктові соки, якщо вони вживаються в якості здорової їжі в значній кількості, в результаті будуть основним джерелом додаткових калорій. 

Для того, щоб бути здоровим, необхідно змінити життєві обставини.

Необхідно створити умови, які допоможуть підтримувати бажану вагу тіла: 

•Позбутися печива, цукерок, інших солодощів 

•Перекушувати перед основним прийомом їжі білковими продуктами (горіхи, яйця, творог) – вони добре насичують, допомагають не переїдати. 

•Не вживати перед їжею алкоголь (стимулює апетит) 

•Страва, яка подається найпершою, поїдається найбільше (нехай це буде страва з найменшим вмістом калорій) 

•Замініть великі тарілки на менші, тим самим ви зменшите і кількість спожитих калорій. 

Фізичні навантаження без дотримання правил харчування не сприяють зниженню маси тіла. 

За допомогою фізичних вправ можна досягти лише незначної втрати ваги, в деяких випадках можливе навіть її збільшеня. Це пов’язують з тим, що деякі люди після занять спортом дозволяють собі «розслабитися» і з’їсти, наприклад, калорійне тістечко. Загалом фізична активність важлива для підтримки загального тонусу і гарного настрою, але одні лише вправи без правильної системи харчування до бажаного результату не призведуть. Схуднути лише за рахунок фізичних вправ неможливо. Головне в боротьбі із зайвою вагою – контроль за спожитими калоріями, спорт сприяє більше підтримці нормальної ваги, ніж її втраті. 

Ліки для похудіння і добавки, що підвищують метаболізм, неефективні. 

Препарати, які прискорюють обмін речовин, ефективні лише при деяких захворюваннях, які призвели до ожиріння (наприклад, при зниженні функції щитоподібної залози), висновок про необхідність такого лікування приймає лікар після відповідного обстеження. Що стосується добавок, які ніби то прискорюють метаболізм, ви можете сміливо ігнорувати їх. Нічого із спожитого нами не може збільшити обмін речовин настільки, що почнеться втрата ваги. До речі, у людини з ожирінням швидкість обміну речовин в більшості випадків не буде відрізнятися від людини без ожиріння. Ми можемо прискорити метаболізм за допомогою, наприклад, піших прогулянок. Вони набагато ефективніші, ніж всілякі добавки і, крім цього, абсолютно безкоштовні. 

Забудьте про п’ять останніх кілограмів. 

Отже, вам вдалося досягти заповітної цілі, і в голові засіла думка, що треба скинути ще додаткові 5 кілограмів, але ці останні кілограми скинути буде найважче. Спеціалісти з питань ожиріння радять викинути цю нав’язливу думку з голови, ці 5 кілограм скоріш за все повернуться пізніше. Чи варто витрачати на них свої сили, час і нерви? Останні кілограми того не варті. Схуднувши хоча б на дві третини, ви вже отримаєте більше користі для здоров’я і вірогідну більшість з очікуваних соціальних переваг. Навіть якщо ви позбудетеся лише від 5% зайвої маси, це вже принесе користь для вашого здоров’я. Радійте будь-яким результатам, це набагато важливіше, ніж бичувати себе за ще не скинуті кілограми. Будьте стрункі та здорові!