Назад к списку

 ДЕРЖАВНЕ СВЯТО – ДЕНЬ КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ

 28 червня 1996 року Верховна Рада України прийняла нову Конституцію України – першу Конституцію незалежної української держави. 


Спроби прийняти Конституцію в Україні робилися з перших років проголошення незалежності. У 1992-1993 роках під керівництвом першого Президента Леоніда Кравчука був напрацьований перший проект Основного Закону, проте він так і не був прийнятий.

8 червня 1995 року між гілками влади був підписаний Конституційний договір, на підставі якого мала бути розроблена Конституція. У 1996 році була створена спеціальна парламентська комісія під керівництвом депутата Михайла Сироти, якого вважають одним із "батьків" Конституції. 27 червня почався розгляд документа у Верховній Раді. До парламенту особисто приїхав контролювати процес Президент України Леонід Кучма.

Депутати на 5-й сесії Верховної Ради України 2-го скликання працювали над проектом, залишаючись у сесійному залі всю ніч із 27 на 28 червня, яка згодом отримала назву "конституційна ніч". Парламентарії врахували зауваження Президента України, а також підтримали всі спірні статті проекту – про державні символи в України, про державну українську мову, про право приватної власності в Україні, після чого Основний Закон був остаточно затверджений. Прийняття Основного Закону закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність та стало найважливішим кроком у забезпеченні прав людини і громадянина, сприяло подальшому підвищенню міжнародного авторитету України на світовій арені.

Конституція України набула чинності з дня її прийняття і діє в країні в даний час з деякими змінами та доповненнями (зміни вносились 6 разів). Основний Закон країни складається з 15 розділів. 161 стаття зібрана у 14 розділів, а XV розділ містить 16 перехідних положень. Тексту Конституції передує Преамбула. Що цікаво, День Конституції України – це єдине державне свято, згадка про яке є в самому тексті Основного закону (стаття 161).

КЛПЗ «Чернігівський обласний центр радіаційного захисту та оздоровлення населення» вітає всіх читачів нашого сайту з цим знаменним святом – Днем Конституції України. Від усього серця бажаємо вам міцного здоров'я та творчого натхнення, добробуту і затишку у ваших родинах, мудрості і далекоглядності, високих досягнень, успіхів у праці та нових звершень, і саме головне – щоб Основний Закон нашої країни дотримувався неухильно, і кожен український громадянин був впевнений у своєму щасливому майбутньому!  Зі святом!