Назад к списку

 Всесвітній день боротьби проти раку «МИ МОЖЕМО. Я МОЖУ»

«Ми можемо. Я можу» – так звучить офіційне гасло всесвітнього дня боротьби проти раку 2018 року, який ось уже на протязі багатьох років відзначається Міжнародною онкологічною спільнотою щорічно 4 лютого. Саме в цей день, люди з усіх країн світу об'єднують свої зусилля, щоб разом сприяти прискоренню прогресу в боротьбі з цією страшною недугою.


 Всесвітній день боротьби проти раку був заснований Паризькою хартією, прийнятою на Всесвітній зустрічі на вищому рівні по боротьбі з раком для нового тисячоліття в Парижі 4 лютого 2000 року. Дія цієї хартії спрямована на заохочення досліджень щодо лікування та профілактики захворювання, модернізацію послуг, що надаються пацієнтам, і мобілізацію світової спільноти проти раку. 

Рак – це загальне позначення великої групи хвороб, які можуть вражати будь-яку частину тіла. Використовуються також такі терміни, як злоякісні пухлини і новоутворення. Характерною ознакою раку є швидке утворення аномальних клітин, що проростають за межі своїх звичайних кордонів і здатних проникати в довколишні частини тіла і поширюватися в інші органи. Цей процес називається метастазом. Метастази є основною причиною смерті від раку. Перетворення нормальної клітини в пухлинну відбувається в ході багатоетапного процесу, зазвичай представляючого розвиток передракового стану в злоякісну пухлину. Ці зміни відбуваються в результаті взаємодії між генетичними факторами людини і трьома категоріями зовнішніх факторів, що включають:    -фізичні канцерогени, такі як ультрафіолетове і іонізуюче випромінювання;   -хімічні канцерогени, такі як азбест, компоненти тютюнового диму, афлатоксини (забруднювачі харчових продуктів) і миш'як (забруднювач питної води);    -біологічні канцерогени, такі як інфекції, викликані деякими вірусами, бактеріями або паразитами. 

Старіння є ще одним основоположним чинником розвитку онкологічних захворювань. З віком в організмі людини з'являється все більше «поломок», накопичуються фактори ризику деяких онкологічних захворювань, а можливості їх виправлення, закладені природою, на жаль, слабшають, знижується ефективність механізмів поновлення клітин. Коли накопичується критична кількість несприятливих змін в генах, шкідливих мутацій, запускається одне з найзагадковіших і страшніших захворювань – рак. Більше 30% летальних випадків від раку можна запобігти шляхом уникнення основних факторів ризику, які включають:   -тютюнопаління – найзначніший фактор ризику розвитку раку, який призводить приблизно до 20% глобальних випадків смерті від раку і приблизно 70% світових випадків смерті від раку легенів;   -зайва вага або ожиріння;   -нездорове харчування;   -відсутність фізичної активності;    -зловживання алкоголем;    -вірус гепатиту В (HBV), вірус гепатиту С (HCV) та деякі типи вірусу папіломи людини (ВПЛ) підвищують ризик розвитку раку печінки і шийки матки відповідно;   -іонізуюче та неіонізуюче випромінювання;   -забруднення повітря в містах;    -задимленість приміщень в результаті використання в будинках твердих видів палива. 


Тягар раку можна зменшити і контролювати шляхом проведення заснованих на фактичних даних стратегій з профілактики раку, раннього виявлення та ведення онкологічних пацієнтів. При багатьох видах злоякісних новоутворень існує високий шанс лікування в разі їх своєчасного виявлення та належного лікування. Ще до появи таких симптомів, як біль або слабкість, наявність пухлини можна виявити за специфічними маркерами в крові і за допомогою УЗД та МРТ. Біопсія тканин пухлини дозволить дізнатися, доброякісна вона чи злоякісна, і продумати лікування.Зараз методи лікування раку крім хірургічного втручання включають в себе променеву і хіміотерапію. Найбільш сучасними є генна, нейтронна і імунотерапія. Генна терапія регулює процес ділення клітин. Нейтронна схожа на променеву, але замість звичайного опромінення в ній використовуються нейтрони – вони проникають в тканини пухлини і знищують їх, не завдаючи шкоди здоровим тканинам, на відміну від звичайної променевої терапії. Імунотерапія має на увазі стимуляцію імунної системи, щоб допомогти тій боротися з пухлиною. Також перспективним методом лікування раку вважається хіміоемболізація – перекриття артерії, яка живить пухлину матеріалом, що містить протипухлинний препарат. Існують і альтернативні (народні) методи лікування раку, які не мають під собою медичного обґрунтування і не несуть реальної користі. До них, як правило, звертаються люди, які не довіряють сучасній медицині. Толку від такого лікування, зрозуміло, немає і навіть навпаки, відстрочка нормального лікування лише погіршує стан хворого і зменшує його шанси на виживання. 

Слід відмітити, що останнього часу рак значно помолодшав і з кожним роком все більше дітей стикаються зі страшним діагнозом. В структурі дитячої смертності злоякісні новоутворення займають друге місце, поступаючись тільки травмам і нещасним випадкам. Крім того, особам, яких вилікували від раку в дитячому віці, притаманний цілий спектр віддалених наслідків терапії, у тому числі специфічна органна токсичність, порушення інтелектуального розвитку і репродуктивної функції. Саме тому, профілактиці онкологічних захворювань потрібно приділяти увагу якомога раніше. 

Всесвітня організація охорони здоров'я виділяє 10 кроків, що знижують ризик розвитку раку серед дітей:   -годувати дитину груддю як мінімум півроку (материнське молоко покращує дитячий імунітет, захищаючи від багатьох хвороб);   - вакцинувати дітей від вірусу папіломи людини та гепатиту B.    -не палити (особливо – в присутності дитини);    -детально і популярно розповідати дитині про шкоду куріння і вживання інших форм тютюну;    - бути фізично активними і прищеплювати дитині любов до спорту;   -дотримуватися здорової дієти і стежити за вагою дитини;- обмежити вживання алкоголю і пояснити дитині важливість такого рішення;   - уникати прямих сонячних променів, використовувати дитячі сонцезахисні креми;   - підтримувати чистоту повітря будинку;   - брати участь в скринінгових програмах для профілактики раку. 

Варто пам’ятати, що завдяки усуненню або зведенню до мінімуму впливу факторів, які можуть викликати неконтрольований злоякісний ріст клітин можна запобігти захворюванню на рак!