Назад к списку

УКРАЇНСЬКА ПСИХІАТРІЯ В СВІТІ, ЩО ШВИДКО ЗМІНЮЄТЬСЯ

У м. Києві 25-27 квітня 2018 року відбулася щорічна психіатрична міжнародна конференція «Українська психіатрія в світі, що швидко змінюється». 


Це міжнародне наукове зібрання вперше акредитовано в Україні Європейською акредитаційною радою з питань безперервного медичної освіти (EACCME) зі статусом і за підтримки Всесвітньої психіатричної асоціації (World Psychiatric Association, WPA) було організовано Українським науково-дослідним інститутом соціальної і судової психіатрії та наркології МОЗ України разом з Асоціацією психіатрів України. Координаторами та головами оргкомітету виступили відомий правозахисник, президент Асоціації психіатрів України Семен Глузман і директор Українського НДІ соціальної і судової психіатрії та наркології МОЗ України, директор АТТС (Центр обміну технологіями у сфері залежностей) в Україні, доктор медичних наук, старший науковий співробітник Ірина Пінчук.

До роботи в конференції, крім представників державних установ, відомств та міністерств охорони здоров`я, юстиції, освіти та соціальної політики були запрошені і приймали активну участь – вчені з Великобританії, Німеччини, Нідерландів, Литви, США, науковці, а також молоді вчені, докторанти, аспіранти, психіатри, дитячі психіатри, психотерапевти, наркологи, сімейні лікарі, організатори охорони здоров`я, соціальні працівники, медичні сестри, психологи та інші фахівці, які працюють у сфері психічного здоров`я. 

З врахуванням факту успішного функціонування у складі КЛПЗ «Чернігівський обласний центр радіаційного захисту та оздоровлення населення» стаціонарного психоневрологічного відділення на 40 ліжок з надання спеціалізованої психіатричної та психотерапевтичної допомоги по лікуванню пограничних, психосоматичних розладів у населення, які виникли під впливом іонізуючого випромінювання, сьогоднішнього збройного протистояння на сході нашої держави та ряду інших негативних речей, для участі у форумі від нашого закладу уповноважили Стефанію Кіслякову – лікаря-психіатра вищої кваліфікаційної категорії психоневрологічного відділення нашого закладу, досить обізнаного фахівця на Чернігівщині та за її межами.

«Міжнародна конференція, що відбулася наприкінці квітня у Києві, – поділилася своїми враженнями Стефанія В’ячеславівна,– це унікальна наукова, освітня та соціальна подія, що традиційно стала значним і найбільш важливим заходом в календарі психіатрів і психологів – експертів в галузі психічного здоров`я зі всієї України. Конференція відбувалась у період активного реформування системи охорони здоров`я держави. Тривала війна на Сході і наявність вимушених переселенців та учасників АТО створило додаткове навантаження на всі існуючі служби, зокрема психіатричну. Саме це зміцнює намагання реформувати систему охорони психічного здоров`я та впроваджувати сучасні підходи, які допоможуть змінити акцент з стаціонарної на спільнотні служби охорони психічного здоров`я. 

Приємно було, коли з привітальним словом на відкритті форуму виступили Народний депутат України Антон Геращенко, на думку якого безпека психічного здоров`я інфікована вірусом війни, що є загрозою психічному здоров`ю нації. Також поважним гостем конференції був уповноважений Президента України з прав людей з інвалідністю Валерій Сушкевич, який говорив про необхідність співпраці з психіатрами, враховуючи війну, велику кількість суїцидів серед воїнів АТО. 

В рамках заходу також обговорювалися ряд актуальних питань, таких як: від організації психіатричної допомоги до організації охорони психічного здоров`я, охорона психічного здоров`я людей літнього і похилого віку та учасників збройних і військових конфліктів; психосоціальна реабілітація осіб з психічними розладами; діагностика та терапія розладів харчової поведінки; підготовка фахівців (реалії та потреби). 

Конференція була змістовною, цікавою та насиченою в усіх її проявах. Впродовж всієї триденної роботи відбувалися цікаві лекційні обговорення, майстер-класи з тренінгами різних направлень психіатрії де приділялася значна увага обміну досвідом. Було презентоване «Клінічне керівництво Міністерства США у справах ветеранів та Міністерства оборони США щодо лікування посттравматичного стресу». Крім того, для волонтерів в рамках форуму проведено декілька воркшопів, організованих Центром обміну технологіями в сфері залежностей (ATTC), на яких координатор проектів Анна Блюм і со-директор ATTC Шері Ларкінс ділилися напрацюваннями та дослідженнями в сфері роботи з залежністю, а також специфікою та технікою проведення мотиваційного інтерв'ювання з залежними клієнтами.  

В заключній частині конференції йшлося про необхідність підвищення статусу психічного здоров`я, оскільки психічне здоров`я – це здоров`я нації, іміджу психіатрів, необхідно велику увагу приділяти профілактиці психічних розладів, розвивати самодопомогу серед населення, а цьому потрібно його навчати і для цього необхідно розробляти інструменти навчання та законодавчі акти, розвивати послуги психіатричної допомоги в рамках первинної медичної допомоги. Наразі ми всі не перестаємо вчитися і покращувати рівень своєї компетентності в галузі надання допомоги людям, які її потребують. 

Натомість доктором медичних наук, професором Іриною Пінчук висловлена надія про створення координаційного центру при Кабінеті Міністрів чи Президентові України з метою вирішення проблем психічного здоров`я. В існуючій «Концепції Державної цільової комплексної програми розвитку охорони психічного здоров’я» розрахованій до 2030 року йдеться про необхідність скорочення психіатричних ліжок в психіатричних лікарнях, а вивільнені кошти передавати на відкриття таких ліжок в лікарнях загального профілю. 

Підсумки такого масштабного міжнародного форуму, мають велике практичне значення для всіх його учасників − це дає можливість нам сьогодні, перш за все, переосмислити ті підходи, які існують в Україні, зробити певні висновки та запровадити цінний міжнародний досвід. Окрім професійних здобутків, учасники даного наукового зібрання розширили свої власні міжнародні зв’язки. 

Єдине в області психоневрологічне відділення для хворих з пограничними станами та психосоматичною патологією було відкрите майже 22 роки тому в структурі КЛПЗ «Чернігівський обласний центр радіаційного захисту та оздоровлення населення». І це говорить про те, що ми вже давно намагаємось іти в ногу з часом, а отримані на конференції знання та досвід і надалі будемо запроваджувати в своїй роботі щодо забезпечення якості та послідовності в лікуванні хворих з пограничними, психоневрологічними і психосоматичними розладами при наданні їм стаціонарної і амбулаторної допомоги. 

Живемо, вчимося, ростемо і допомагаємо іншим!»