Назад к списку

 ЩЕМНИЙ БІЛЬ ЧОРНОБИЛЯ – У ЛЮДСЬКІЙ ПАМ’ЯТІ

 Тридцять другий рік відлунюють щемним болем у людській пам’яті набатні дзвони Чорнобиля.  Вселенську атомну стихію ХХ століття вдалося приборкати ціною неймовірних зусиль, духовних та матеріальних затрат, ціною здоров’я десятків тисяч ліквідаторів, багатьох із яких уже немає поруч із нами. Вони, як і воїни-фронтовики у далекі роки Великої Вітчизняної війни, поклали своє життя в непримиримому двобої з ворогом.


 Щоправда, з невидимим – радіаційним, але ж не менш підступним та небезпечним для всього живого. Втім, про те, що сталася глобальна катастрофа, тоді знало лише вузьке коло посвячених.

Чернігівські лікарі усвідомлювали й замислювалися до яких страшних наслідків вона може призвести. Ніхто з них не міг подумати, що потерпілим не дозволятимуть виїхати на лікування за кордон, аби не псувати імідж України. Або ж лікарям категорично заборонять ставити діагноз «гостра променева хвороба». 

Одразу після аварії радіація перш за все вплинула на ліквідаторів атомної небезпеки та населення, котре мешкало у межах 30-кілометрової зони (загалом – близько 16-ти тисяч людей). Найбільш забруднені райони – Козелецький, Корюківський, Новгород-Сіверський, Ріпкинський, Сосницький, Семенівський та Чернігівський. Ці території і сьогодні підлягають постійному нагляду та обстеженню населення. 

У 90-ті роки було створено Чернігівський обласний центр радіаційного захисту та оздоровлення населення, який працює донині. «Наш заклад має свою неабияку історію, – каже головна лікарка центру Галина Синявська. – За минулий рік і перший квартал нинішнього ми пролікували 1614 хворих. Однак проблеми зі здоров’ям у тих, хто постраждав від «мирного» чорнобильського атома, залишаються. Пацієнти нашого закладу мають можливість пройти оглядові дослідження у лікарів-спеціалістів: проктолога, окуліста, невролога, терапевта, ревматолога, ендокринолога, гастроентеролога, отоларинголога, хірурга, психіатра, онколога.


Медична установа має відділення для оздоровлення на 70 ліжко-місць, а також терапевтичне й неврологічне, завідують якими Людмила Гарига і Наталія Мокроусова. Хворими тут опікуються досвідчені лікарі – терапевти-неврологи, фахівці високої кваліфікації Світлана Джулай, Світлана Левицька, Наталія Коломієць, Стефанія Кислякова. 

У стаціонарі переважно пролікувалися люди з важкими формами недуг (це серцево-судинні, дихальних шляхів, ендокринологічні патології, шлунково-кишкові, захворювання кістково-м’язового апарату, патології нервової системи). За статистикою, в Україні кількість хворих на цукровий діабет становить понад мільйон осіб. Із них майже 200 тисяч щоденно потребують інсуліну. Теоретично ці люди мають пільги, але на практиці лікуються власним коштом. 

А для того, щоби такі хворі отримували своєчасне та безкоштовне, згідно з пільгами лікування, потрібне фінансування. За прогнозами фахівців, кількість хворих зростатиме й далі. Адже зазначені недуги напряму пов’язані із загальним забрудненням ґрунту, погіршенням складу питної води, іншими екологічними забрудненнями. Рафіновані продукти й консерви не забезпечують вітамінами А і В, а їх нестача не сприяє оздоровленню. Хоча маємо зауважити: щоденно на харчування хворих чорнобильців у лікарні виділяється щонайменше 17 із копійками гривень на людину. 

Спостерігають за пацієнтами, проводять профілактичні заходи у стаціонарних відділеннях медичні сестри Тамара Топік, Світлана Черненька, Наталія Кулінич, Алла Рудич, Ольга Слободянюк, Лада Вербицька, Катерина Бондар, Марина Барило та інші.У процедурному кабінеті з хворими працюють медичні сестри Катерина Черненок і Леся Рижевська. Ультразвукове обстеження проводить лікар-фахівець із двадцятирічним стажем Валентина Труба.Нещодавно пролікувалися в центрі та щиро вдячні медичним працівникам Микола Прядко і Парасковія Бурлака з Чернігівського району, Микола Назаренко та Олександр Косов із Борзнянщини, Сергій Адрущенко з Варви, Анатолій Голівець із Остра, Михайло Шульга й Віктор Боженок із Менщини та Куликівки, Михайло Бутов із Прилуччини, Тамара Мисько з Семенівки, Юрій Кондратенко з Носівки, Віталій Олексієнко з Ріпкинського району, які брали найактивнішу участь у ліквідації наслідків аварії.Десятки років ретельно стежать за чистотою в закладі чергові санітарки Галина Петренко, Ольга Горбунова, Олена Воробей та Олена Хромова, Наталія Гладкохата й Галина Свиридовська. Медичний персонал лікарні доброзичливий та ввічливий.  Одним із найважливіших факторів оздоровлення є повноцінне харчування. Відповідальність за це важливе питання покладено на Ніну Білецьку і Надію Косенко.

 Дієва соціальна підтримка надається з боку обласного Департаменту соціального захисту чорнобильців шляхом забезпечення пільговими санаторно-курортними путівками у Трускавець Львівської області та інші оздоровчо-лікувальні заклади. Є й на Чернігівщині чудовий курорт, відомий в Україні та за її межами. Це Ладинський санаторій «Десна», мальовничий куточок природи в зеленому обрамленні лісів посеред струнких сосен та кущів із розкішними квітами, з постійно доглянутими газонами, над приємно-прозорою водою красуні-Десни. Раніше там оздоровлювалися чорнобильці. Але нині, на жаль, усе по-іншому. Тому ліквідаторам, евакуйованим та хворим унаслідок атомної біди, а також обласній громадській організації «Спілка Чорнобиль» хотілося би, щоби наша влада й народні депутати поклопоталися стосовно цього питання і ми могли знову відпочивати й лікуватися в улюбленому санаторії. 

А працівникам обласного центру радіаційного захисту та оздоровлення населення хочеться побажати втілення в реальність цікавих задумів, визначних подій у житті закладу й особистого щастя.Наша країна нині переживає складний період, і лише спільними зусиллями ми зможемо здолати всі негаразди в медицині, бо це найголовніше в нашому житті задля зміцнення здоров’я.