Назад к списку

 СЬОГОДНІ ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ТУБЕРКУЛЬОЗОМ

Всесвітній день боротьби з захворюванням на туберкульоз відзначається за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я з 1993 року. Саме 24 березня 1882 року німецький мікробіолог Роберт Кох повідомив про відкриття збудника туберкульозу, за що й був у 1905 році відзначений Нобелівською премією з фізіології та медицини. 


Туберкульоз – поширене й іноді смертельне хронічне інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом. Найчастіше хвороба вражає легені, також може розвиватися патологічний процес в інших органах і тканинах.  Лікування туберкульозу складне й вимагає прийому декількох видів антибіотиків протягом тривалого часу.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), третя частина населення планети інфікована мікобактерією туберкульозу (МБТ).  Щорічно на планеті виявляють 8-9 млн осіб, які вперше захворіли на цю підступну хворобу, а помирає від неї близько півтора мільйона людей, абсолютна більшість з яких – мешканці країн, що розвиваються.  Хоча за критеріями ВООЗ епідемію цієї хвороби в Україні подолано (як зауважують деякі українські фахівці, це питання дискусійне), наша країна все ж віднесена до групи країн з високим рівнем захворюваності на туберкульоз і за статистикою, нині щодня в Україні від цієї хвороби помирає 11 людей, а щорічно до 4-х тисяч. У минулому році на туберкульоз захворіли понад 21 тисячу осіб і непрямі економічні втрати держави від цього захворювання складають 312 млрд грн щорічно. Варто зазначити, що останні два роки Україна стовідсотково забезпечує лікування туберкульозу на державному рівні, і на 2018 рік на це виділено 650 млн грн.  Як результат - за даними Центру медичної статистики МОЗ України, захворюваність на туберкульоз знизилася у 2017 році на 5,5% у порівнянні з 2016 роком. Зараз на обліку перебуває 34 966 українців з туберкульозом, із них близько 8000 з лікарсько-стійким туберкульозом. Згідно з даними останнього звіту з епідеміологічного нагляду за туберкульозом, кожен четвертий випадок лікарсько-стійких форм туберкульозу у Європейському регіоні ВООЗ залишається непоміченим. 

Мета Дня боротьби з туберкульозом – підвищити рівень обізнаності населення щодо глобальної епідемії туберкульозу та розповісти про способи її профілактики та лікування.Одночасно із світовим співтовариством, відзначають день боротьби із захворюванням на туберкульоз і в Україні (Указ Президента від 22 березня 2002 року).  Проте міжнародна інформаційна кампанія з нагоди Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом проводиться в Україні вперше на найвищому рівні.  - Україна долучилася до всесвітньої акції «Хай засяє світ, вільний від туберкульозу» ("Light up the world for TB"), започаткованої міжнародним партнерством «Зупинимо туберкульоз», що проводиться в цьому році під гаслом «Шукаємо лідерів для звільнення світу від туберкульозу. Ви можете творити історію. Подолаємо туберкульоз разом». У всьому світі традиційно для привернення уваги до проблеми туберкульозу у червоний колір підсвічують знакові будівлі чи відомі пам’ятки, такі як Ніагарський водоспад, телевежа у Торонто чи фонтан у Женеві.  - У Києві 22 березня о 18:30 було підсвічено у червоний колір будівлю Верховної ради України - на знак об’єднання зусиль державних та громадських організацій у боротьбі з туберкульозом. А 24 березня, саме у Всесвітній день боротьби з туберкульозом, червоним кольором засяяла найбільша будівля Києва – ТРЦ «Гулівер». 

Крім того, вперше в Україні впроваджується комплексний підхід до протидії туберкульозу із залученням ресурсів держави і недержавного сектору - спостереження за пацієнтами з туберкульозом та надання їм медичних послуг на первинній ланці, що має підвищити рівень вилікованості від цієї хвороби, зняти рівень стигматизації хворих на туберкульоз, запровадження низки соціальних послуг для пацієнтів та їх родин. Закупівля ліків повністю профінансована державою, послугами соціального супроводу пацієнтів охоплюються всі області України, а у центр уваги поставлені інтереси пацієнта: впроваджується модель амбулаторного лікування цієї хвороби. Також Україна 26 вересня візьме участь в Нараді високого рівня Генеральної асамблеї ООН з метою ухвалення політичної декларації держав щодо подолання туберкульозу у всьому світі до 2030 року.