Назад к списку

ПОДВИГИ МЕДИЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ ПІД ЧАС ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ

Жорстока і згубна Друга світова війна, яка забрала десятки і сотні тисяч життів відбилася на історії всього світу, і стала одним з найбільших військових конфліктів всіх часів і народів. 


У ній дійсно брали участь практично всі жителі нашої країни, хтось воював і брав участь в жорстоких і кровопролитних боях з жорстоким і численним ворогом. А хтось, чи не розгинаючись, працював в тилу, створюючи нову бойову техніку, патрони і зброю, виробляючи продовольство і відправляючи їх на передову, не залишаючи собі нічого. Але, мабуть, ніхто не зможе посперечатися з тим, що військові медики перебували в унікальному становищі, адже їм доводилося постійно лізти в саму гущу боїв, для того щоб нести на собі важко поранених бійців, які не здатні навіть самостійно пересуватися. І після всього цього, їм необхідно було проводити найскладніші операції найчастіше під шквальним вогнем, не маючи достатньої кількості медикаментів і нормальних умов. Більш того, кількість постраждалих і тих хто потребував невідкладної допомоги була такою великою, що лікарям і медсестрам доводилося працювати без перепочинку кілька діб поспіль.

Дуже поширеним явищем серед медичного персоналу були голодні непритомності, і траплялися вони не тому що їсти не було чого, а через те що лікар або медсестра не могли відволіктися ні на секунду.  Притому тендітні молоді дівчата, вага яких варіювалася в діапазоні 50-60 кілограмів, поодинці витягали на собі дорослих і великих солдат в повному обмундируванні. За годину одна медсестра могла перенести таким чином 5-6 бійців, а потім не відпочинок, а треба приступити до перев'язки і допомоги в операціях. 

Особливо важко доводилося медичному складу в 1941 році, коли Радянська армія терпіла найбільші втрати. У той час величезна кількість лікарів і представників молодшого медичного персоналу мали дуже невелике уявлення про те, як швидко і ефективно справлятися з тими проблемами, які навалювалися на них. Окремо, варто відзначити низьку забезпеченість медиків необхідними інструментами, медикаментами, обладнанням і навіть формою, яка миттєво просочувалася літрами свіжої людської крові. Багато було медичних сестер, які добровільно віддавали власну кров, рятуючи тим самим сотні життів. Наприклад, Лідія Савченко була нагороджена орденом Флоренс Найтінгейл за те, що понад тридцять разів ставала донором крові за проміжок всього в кілька місяців. Варто також відзначити, що як така - військова медична служба була сформована далеко не відразу, проте самовіддані медичні фахівці з міст і сіл самостійно брали ініціативу в свої руки, і надавали допомогу найпершим численним жертвав вторгнення сил фашистської Німеччини. 

У роки війни в складі військово-медичної служби було понад 200 тисяч лікарів і 500 тисяч медичних працівників інших категорій, більше половини з яких - жінки. У ці страшні часи на поле бою загинуло 85 тисяч медиків. Серед них 5 тисяч лікарів, 9 тисяч середніх медичних працівників, 23 тисячі санітарних інструкторів, 48 тисяч санітарів і санітарів-носіїв. Проте, незважаючи на постійну небезпеку вони ніколи не опускали руки, а в самих екстремальних ситуаціях тільки залізна воля допомагала їм витягувати сотні людей з того світу, і знову повертати на поля битв. У будь-яких умовах працівники медичної служби робили все можливе і неможливе, всіма силами намагаючись зберегти життя радянських солдатів. Виявляючи велику мужність і кмітливість, вони замінювали засоби надання першої медичної допомоги – яких майже і не було – підручними засобами, брак медичних працівників – безперервною працею і вдень, і вночі.

Цікавим моментом є й те, що прямо в польових госпіталях лікарі розробляли і починали застосовувати на практиці абсолютно нові, більш прогресивні технології лікування, які приносили відчутні плоди, і допомагали багатьом важко пораненим солдатам набагато раніше повернутися до виконання своїх обов'язків, і практично повністю позбавиться від неприємні наслідки власних травм.Звичайно ж, в ході війни, і особливо після початку контрнаступу радянських військ якість і можливості військового медичного персоналу серйозно зросли. Дуже важливим завданням було максимально швидко повернути поранених солдатів і офіцерів на поля битв, і медикам було надано все необхідне. І паралельно з цим війна виховала величезну кількість справжніх професіоналів своєї справи, які володіли сталевими нервами, і були здатні  миттєво впорається з найскладнішими проблемами. Вони домоглися вражаючих результатів, і за весь час війни, завдяки медичним працівникам в лад повернулося майже 72 відсотка поранених солдатів і 90 відсотків хворих, тобто приблизно 17 мільйонів чоловік. 

Ці високі показники яскраво демонструють професіоналізм і неймовірну самовіддачу військових медиків, які зуміли гідно виконувати свій обов'язок навіть в найскладніших умовах і за непередбачуваних обставин. 

Особливу шану варто віддати видатним фахівцям, які займалися організацією роботи всього медичного персоналу, і постійно працювали на благо країни і людей. До цих людей можна віднести головного хірурга Миколу Бурденко, начальника головного санітарного управління Юхима Смирнова, головного терапевта ВМФ Олександра М'ясникова, головного хірурга ВМФ Юстина Дженделадзе і багатьох інших. Саме завдяки їх самовідданій праці та увазі до найдрібніших деталей, тисячі лікарів на фронті отримували необхідні медикаменти і мали можливість справлятися з величезним напливом тяжкопоранених солдатів і офіцерів. Саме тому самовіддана праця медичних працівників прирівнювалася до подвигу. - За час війни 116 тисяч медичних працівників були нагороджені орденами і медалями, з них 47 стали Героями Радянського Союзу, серед яких 17 жінок. 

Однію з таких героїв-медиків була Гнаровська Валерія, яка врятувала за час своєї служби (липень 1942 – вересень 1943 рр) життя понад 300 пораненим та особисто знищила 28 фашистів. – Тільки в бою за село Гола Долина Слов'янського району Донецької області вона винесла з поля бою 47 поранених бійців і офіцерів з їх озброєнням. 23 вересня 1943 року в боях біля села Іваненки неподалік від Запоріжжя, ціною власного життя 19-річна Валерія зв'язкою гранат знищила фашистський танк «Тигр», рятуючи життя поранених солдатів. На честь дівчини село Іваненки Вольнянського району Запорізької області було перейменовано в Гнаровське, де в її честь встановлено обеліск.

Відомий полководець маршал Радянського Союзу Іван Баграмян після завершення війни писав: «Те, що зроблено радянською військовою медициною в роки минулої війни, по всій справедливості може бути названо подвигом. Для нас, ветеранів Великої Вітчизняної війни, образ військового медика залишиться уособленням високого гуманізму, мужності і самовідданості».

Низький уклін усім ветеранам, які захищали своїх рідних, коханих та близьких, ціною своїх життів, які рятували людей.  Низький уклін трудівникам тилу, які допомагали фронтовикам.  Низький уклін всім тим, хто гідно пережив війну.  Вічна пам'ять загиблим на фронті, померлим в госпіталях і всім хто залишив нас після війни...