Назад к списку

Наша найглибша повага і вдячність людям, які закрили собою світ від атомного лиха

 14 грудня, традиційно, ми вшановуємо пам’ять тих, хто пожертвував своїм життям і здоров’ям, захищаючи нас від атомного лиха, хто пішов у вічність заради майбутнього свого народу, кому ми зобов’язані можливістю жити і працювати. 


Саме цього дня, у 1986 році офіційно було повідомлено про завершення будівництва саркофага над зруйнованим у результати вибуху четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС. Наслідки Чорнобиля відчуватимуться ще сотні літ, тому нам ніколи не можна забувати про те, що трапилось 26 квітня 1986 року, цей день залишиться чорною міткою в житті мільйонів людей. В ті квітневі дні на боротьбу із атомом було залучено тисячі людських ресурсів і технічних засобів. Час невпинною ходою віддаляє нас від тієї страшної Чорнобильської трагедії, та не загоює ран учасників тих подій, у пам’яті яких вона залишила багато зарубок. І саме дата публікації цього повідомлення, після прочитання якого країна змогла зітхнути спокійно, стала «Днем вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС». 

І саме з 14 грудня учасники ліквідації аварії почали вважати його своїм професійним святом, хоча жоден з них не здобував такої професії, а Указ Президента України про установлення та щорічне відзначення в Україні цієї дати був підписаний лише 10 листопада 2006 року. Проте, ще в серпні 1989 року наказом відділу охорони здоров'я облвиконкому у м. Чернігові був створений обласний діагностичний центр для учасників ліквідації та постраждалих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Спочатку в центрі була відкрита лабораторія клінічної діагностики, а у 1991 році – ендоскопічне відділення та централізована імунологічна лабораторія. З 1992 року у новозбудованому другому корпусі вже запрацювало потужне відділення променевої діагностики, оснащене новітньою діагностичною апаратурою. А ще через два роки обласний діагностичний центр було реорганізовано в Чернігівський обласний центр (спеціалізований диспансер) радіаційного захисту населення по медичному забезпеченню осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

На сьогодні це КЛПЗ «Чернігівський обласний центр радіаційного захисту та оздоровлення населення» є спеціалізованою установою, що здійснює комплексне діагностичне обстеження та лікування населення, що постраждало внаслідок Чорнобильської катастрофи, спортсменів і всіх осіб, хто регулярно займається фізичною культурою та спортом, учасників антитерористичної операції, надає спеціалізовану медико-генетичну консультативну допомогу населенню. За майже тридцятирічну історію свого існування щорічно тут проходили обстеження та лікувались в амбулаторних умовах 100-120 тисяч пацієнтів і в стаціонарних умовах – 1500-1700, серед яких до 75% складають безпосередньо учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. За станом на 1 грудня 2018 року в Чернігівський області мешкає 71 830 громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з яких ліквідаторів – 7552 що перебувають під диспансерним наглядом у медичних закладах області. За той час що минув після тієї трагічної події, що сколихнула увесь світ та перевернула життя багатьох українців, ми всі пройшли складний шлях усвідомлення і переосмислення того величезного комплексу проблем, який пов’язаний з використанням мирного атому.

Незмінним залишається лише одне – найглибша повага і вдячність людям, які закрили собою світ від атомного лиха. Низький уклін усім тим, хто ліквідовував наслідки аварії на Чорнобильській АЕС та будував об’єкт «Укриття». Ми щиро вдячні всім вам, мужнім людям, які ціною власного здоров’я та життя запобігли наймасштабніший катастрофі в історії людства та подолали атомну стихію. Завдяки вашому героїзму ми маємо сьогодні можливість спостерігати навколишню природну красу, бачити як ростуть наші діти й онуки. Завдяки вам ми живемо, насолоджуємося життям та мріємо про щасливе майбутнє. 

Від усього серця бажаємо усім вам міцного здоров'я, невичерпної енергії, сімейного благополуччя, щастя і добробуту, родинного тепла і мирного неба над нашою Батьківщиною та уваги держави і поваги теперішнього та наступних поколінь.