Назад к списку

Кожна людина має право на належне медичне обслуговування, спрямоване на попередження захворювання

Саме під таким гаслом у КЛПЗ «Чернігівський ОЦРЗОН» минулого тижня пройшли інформаційні заходи з цієї тематики та був проведений семінар-нарада. 


На нараді наголошувалось, що після спалаху кору сьогодні Україна стоїть на порозі ще однієї небезпечної інфекційної хвороби – дифтерії. Однак ця інфекція більш небезпечна від кору, адже смертність від неї досягає 50% (без негайного введення дифтерійного антитоксину для нейтралізації впливу токсину). Спалахи цих страшних недуг є наслідком недостатнього охоплення вакцинацією – відмови матерів від планової вакцинації своїх дітей та безвідповідального відношення дорослих до ревакцинації. Відсоток вакцинованих жителів України на даний час критично малий. Імунітет проти деяких захворювань не зберігається на все життя, необхідно проводити повторну вакцинацію в дорослому віці. Ревакцинацію від дифтерії та правця дорослим слід повторювати, так як імунітет проти цих захворювань зберігається тільки 10 років.
Дифтерія – це інфекційне захворювання, викликане Коринебактерією, яка в першу чергу вражає горло та верхні дихальні шляхи і виробляє токсин, що ушкоджує інші органи. Хвороба має гострий початок з такими основними симптомами, як біль в горлі, лихоманка та набрякання шийних лімфовузлів. У важких випадках бактерії виробляють токсин, що викликає формування потовщеного сіруватого або білого нальоту в горлі, який може стати причиною обструкції дихальних шляхів, утрудняючи дихання і ковтання та викликаючи «гавкаючий» кашель. Токсична форма дифтерії завжди протікає дуже важко. Вона характеризується дуже високою температурою тіла (39,5-41,0 ° С), сильними головними болями, сонливістю, апатією. Шкіра стає блідою, в роті відзначається сухість, у дітей можливе багаторазове блювання та біль в животі. Набряк мигдаликів стає різко вираженим, може призводити до повного закриття входу в глотку, поширюється на м’яке та тверде піднебіння, часто також на носоглотку, дихання утруднюється, голос часто стає гугнявим. Наліт поширюється на всі тканини ротоглотки.  

Дифтерія легко передається між людьми при безпосередньому контакті або повітряно-крапельним шляхом, наприклад при кашлі або чханні. Вона також може передаватися через одяг та інші предмети, на які потрапили бактерії.Всіх хворих на дифтерію, незалежно від тяжкості стану, необхідно госпіталізувати в інфекційну лікарню. Вирішальну роль в лікуванні цієї хвороби грає часовий фактор – чим раніше хворий потрапляє в лікарню, чим швидше отримує сироватку – тим краще йде процес одужання. Єдиний спосіб захиститися від дифтерії та попередити розвиток небезпечних ускладнень – вакцинація для дітей та ревакцинація для дорослих (кожні 10 років). Первинна імунізація серією з трьох доз в дитячому віці закладає основу для формування імунітету до дифтерії. Перша ревакцинація проводиться в 18 місяців, друга – в 7 років, третя – в 14. 

Дорослі повинні ревакцинуватися від правця і дифтерії кожні 10 років. Люди, які не пройшли або не завершили вакцинацію проти дифтерії піддаються ризику, в яких би умовах вони не проживали та повинні, незалежно від віку, отримати дози, необхідні для доведення вакцинації до кінця.