Назад к списку

Комп’ютер для лікаря – готуємось до переходу на електронні системи

Ресурси в охороні здоров’я завжди обмежені. Навіть найбагатші країни не можуть собі дозволити гарантувати абсолютно всі медичні послуги своїм громадянам на безоплатній основі. 


Проте вони гарантують чіткі правила отримання допомоги, належну якість та безоплатність (або часткову невелику співоплату) в момент надання послуг. В рамках впровадження реформи охорони здоров’я, всі країни стикаються з неминучою проблемою-узгодити потреби у сфері охорони здоров’я та попит на медичні послуги з наявними ресурсами. У ситуації з обмеженими ресурсами важливо визначити методи та процедуру встановлення пріоритетів. 

З 1 січня 2020 року в нашій країні реалізація державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій буде здійснюватися відповідно до Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» від 19.10.2017 № 2168-VІІІ для всіх видів медичної допомоги. Національна служба здоров’я України (НСЗУ) буде закуповувати медичні послуги у закладах охорони здоров’я усіх рівнів надання медичної допомоги та форм власності і оплачувати їх за договором. Логіка змін передбачає, що стати партнерами НСЗУ та отримувати кошти за новою моделлю зможуть виключно комунальні некомерційні підприємства (КНП), які мають господарську та організаційну незалежність, відкривають рахунки в банках, самостійно визначають розмір оплати праці та систему мотивації для лікарів та медичного персоналу.У відповідності з програмою медичних гарантій на 2020 рік НСЗУ оплачуватиме послуги КНП згідно з даними, внесеними до центральної бази даних електронної системи охорони здоров’я (ЦБД ЕСОЗ). Адміністратором та основним розробником технічного ядра ЕСЗО або e-Health в Україні є eZdorovya. Саме система e-Health забезпечує обмін медичною інформацією та реалізацію програми медичних гарантій населення і складається з ЦБД та електронних медичних інформаційних систем — МІС (системи, які в свою чергу дають змогу автоматизувати роботу медзакладу з ЦБД). Таким чином, якщо театр починається з вішака, то медична реформа, певно, з комп'ютера. Тому, що для правильного внесення медичної інформації до електронної системи охорони здоров’я передбачається обов’язкова наявність комп’ютерів або інших технічних засобів (планшетів, смартфонів тощо), на які встановлене програмне забезпечення для доступу до системи ЦБД ЕСОЗ. Коректність, своєчасність та обсяг внесеної до ЕСЗО інформації впливатиме на оплату від НСЗУ. 

Лікарі відтепер мають бути забезпечені комп'ютерною технікою для доступу до електронної системи e-Health. У нашому закладі певний час проводиться активна робота по комп’ютеризації робочих місць лікарів, а вже минулого тижня розпочалися навчання з лікарями та медичними регістраторами по оволодінню навичками роботи з комп’ютерною технікою та доступу до електронної системи e-Health. Нажаль на сьогодні, деякі лікарі навіть не мають базових вмінь роботи із комп’ютером, проте у навчанні медиків є особливість: це переважно інтелігенція та люди, які вміють вчитися… 

За словами генерального директора КНП «Чернігівський ОЦРЗОН» Галини Синявської: «Настав час змінюватися кожному з нас, аби сформувати відповідальне і свідоме громадянське суспільство. У майбутньому система eHealth допоможе пацієнтам отримувати, а лікарям надавати якісні медичні послуги. Крім того, вона дозволить контролювати, наскільки ефективно витрачаються виділені на охорону здоров'я державні кошти і запобігати зловживанням. Система міститиме всю медичну історію пацієнта, і вона буде доступна як пацієнту, так і його лікарям, а також відкриє можливість для створення «єдиного медичного простору» — координації і інтеграції між рівнями медичної допомоги, а також для запровадження нової системи управління якістю послуг.»