Назад к списку

3 грудня в Україні і світі Міжнародний День людей з інвалідністю

За оцінками Світового банку близько 20% найбільш бідних верств жителів Землі є людьми з обмеженими можливостями і вимагають до себе особливої уваги. Загальна поширеність офіційно зафіксованої інвалідності в світі вже


становить майже 10%, проте на сьогодні у світі налічується понад один мільярд людей (15 відсотків населення), які страждають різними формами інвалідності за медичними показаннями і критеріями ВООЗ.Від того, як суспільство ставиться до тих, кому з тих чи інших причин важко або не можливо самостійно подбати про себе залежить рівень цивілізованості цього суспільства. Не дивно, що в давні часи і навіть аж до сучасної історії у людей, яких ми зараз відносимо до категорії - люди з інвалідністю, було дуже мало шансів на виживання взагалі. Це страшна правда - завжди і у всі часи турбота про людей з інвалідністю в основному трималася на щирій добрій волі окремих людей. Які шанси сучасних людей з інвалідністю на благополучне виживання без сторонньої допомоги зараз? Шанси не змінилися, їх просто немає.

Вони не вимагають до себе жалю, тому що, як ніхто давно усвідомили що це шлях в нікуди. Вони пристосовуються як можуть зі всіх своїх сил. Так сталося, адже на їх місці могла би опинитися будь-яка інша людина. І для їх виживання не потрібно щось особливе, лише елементарне - можливість жити, жити серед людей, бути в суспільстві і відчувати себе звичайними людьми, як і всім нам. Ми всі рівні перед Богом.

Сучасне суспільство нарешті вирішило зробити крок до власної цивілізованості. Не можна не відзначити, що ті заходи, які були вжиті з боку офіційних державних структур багатьох країн, громадських організацій і громадянської позиції не байдужих до проблем людей з інвалідністю, принесли в нашу цивілізацію ті ноти надії, які раніше просто ігнорувалися. В кінці двадцятого сторіччя, з 1983-го по 1992-й рік, Організацією Об’єднаних Націй було проведено своєрідне «Десятиліття людей з інвалідністю». Час, у який наше суспільство постаралося дати собі відповідь, знайти себе в цій проблемі. Результати цього пошуку дали позитивні результати. Про проблеми людей з інвалідністю заговорили, питання перевели в площину активних практичних рішень, права людей з інвалідністю почали закріплювати на законодавчому рівні. Робота прийняла системний характер. Це радує.

Генеральна Асамблея ООН на своїй 47-й сесії у 1992-му році в спеціальній резолюції № A/RES/47/3 проголосила щорічну подію всесвітнього масштабу - 3-е грудня стало датою Міжнародного дня людей з інвалідністю. Цілі цього Дня були виражені окремою резолюцією №A/RES/47/88, прийнятої на тій же сесії. Заходи, до яких в цей День закликає всі країни ця шановна міжнародна організація, повинні бути спрямовані на інтеграцію людей з інвалідністю у життя нашого суспільства. Це не складно. Це не варто відкладати. Від цього залежить наша цивілізованість. У цей День ми приєднуємося до цієї міжнародної ініціативи і бажаємо всім, хто не байдужий цій проблемі, сил і здоров’я, засобів і успіху. мирного неба і щоб добрі справи завжди повертались сторицею у Ваш дім і у Ваші родини. Захищаючи гідність людей з інвалідністю ми захищаємо своє людське обличчя. Інвалідність - це не вирок. 

Практика показує, що люди з інвалідністю можуть бути і стають повноцінними і високо ефективними членами суспільства, відмінними фахівцями і навіть політиками, економістами, соціально активними і життєствердними людьми, які надихають багатьох, в тому числі і абсолютно здорових членів нашого суспільства. Прикладом тому були і є Ярослав Мудрий, Михайло Кутузов, Франклін Делано Рузвельт, Ванга Гуштерова, Стівен Хокінг, Луї Брайль, Людвіг ван Бетховен, Мігель Сервантес, Хелен Келлер, Джозеф Пулітцер, Сара Бернар, Рей Чарльз, Олексій Маресьєв та багато інших, як тих хто вже пішов з життя залишивши після себе яскравий слід в історії людства, так і тих - хто сьогодні поруч з нами продовжує творити сучасну історію.

Не залишайтеся байдужими – активніше сприяйте інтеграції людей з інвалідністю у суспільство, залучайтесь до взаємодії з ними: «всі повинні бути рівними», «розуміти один одного», а це можливо лише за умов спільної життєдіяльності, «людина з інвалідністю не повинна вважати себе неповноцінним членом суспільства».