Назад к списку

 26 червня — МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ПРОТИ ЗЛОВЖИВАННЯ НАРКОТИКАМИ ТА ЇХ НЕЗАКОННОГО ОБІГУ

 Виходячи з загальнолюдського значення явища наркоманії, в 1987 році Генеральна Асамблея ООН постановила щорічно відмічати 26 червня – Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотичними засобами і їх незаконним розповсюдженням на знак вираження своєї рішучості посилювати діяльність і співробітництво для створення міжнародного суспільства, вільного від зловживання наркотиками. 


Рішення було прийнято на основі рекомендації Міжнародної конференції по боротьбі із зловживанням наркотичними засобами та їх незаконним обігом. Даній проблемі в наступному 1998 році була присвячена спеціальна сесія, проведена Генеральною Асамблеєю ООН, на якій була поставлена мета – істотно зменшити всесвітню проблему наркоманії до 2008 року. Проте, за оцінками ООН, загальносвітове число осіб, що вживають наркотики, у даний час складає не менше 200 млн. чоловік (тобто 4% всього населення нашої планети), з яких 78% – люди до 30 років і близько 12% з них – до 18 років).  

Для нашої країни проблема наркоманії досить гостра. За офіційними даними, лише з 1992 по 2002 рр. кількість наркоманів зросла утричі. Зважаючи на те, що кількість уживання наркотиків здебільшого приховується, реальна кількість споживачів наркотиків, принаймні, у 10 разів більша. За інформацією наданою головним наркологом, на даний час в Україні налічується близько 550 тисяч споживачів ін'єкційних наркотиків, третина з них – жінки (і ця кількість збільшується на 5-10% в рік, при тому, що за найскромнішими оцінками від наркотиків, їх передозування і хвороб пов'язаних з їх вживанням у нас в країні щороку помирає більше 12 тис. чоловік, а в усьому світі ця цифра взагалі приголомшує – близько 8 млн. людей). 

Наркоманія (від греч. narke – заціпеніння і манія) – хвороба, яка характеризується непереборним потягом до наркотиків, що викликає в малих дозах ейфорію, у великих – оглушення, наркотичний сон. На перший погляд здається, що наркоманія – проблема лише тих, хто вживає наркотики. Але це не так. Вона стосується кожного з нас. Деякі пов'язані з нею витрати можна порахувати. Це, наприклад, втрачені доходи через непрацездатність наркоманів; витрати на їх лікування; кошти на утримання правоохоронних органів. Але як оцінити збитки від злочинів, скоєних під впливом наркотиків, як порахувати страждання самих наркоманів та їх родин? Схильність до наркотичної залежності властива людям різною мірою, однак визначити її заздалегідь практично неможливо, тому єдиною гарантією може бути лише категорична відмова від спроб уживання наркотичних засобів. Багато хто з людей думають: "Наркоманія – це хвороба дурнів і слабаків. А я розумніший, у мене сильна воля. Я можу покинути будь-коли”. Насправді ж той, хто так думає, уже завис над прірвою... Наркоманія – справжнє зло всіх країн світу. Ця хвороба викликана систематичним вживанням наркотиків, більшість з яких рослинного характеру. Учені стверджують, що небезпечний кожний наркотик, навіть одноразове вживання залишає слід у нервових клітинах мозку, у печінці, нирках і м'язах серця. Людину переслідує відчай, неспокій, дратівливість, нетерпіння, біль у кістках, м'язах, вона страждає від важкого безсоння або жахливих снів. Збуджується нервова система, виникає екстаз, хворобливе захоплення і галюцинації. 

 Нажаль, наслідки наркозалежності для демографічних показників країни стають все більш загрозливими. Особливо проблема наркоманії в Україні стосується молоді, за даними міністерства охорони здоров'я, кожен п'ятий підліток у віці 14 років вже пробував наркотики. Данні про кількість користувачів по обсягу нелегального ринку вживання наркотичної сировини різняться: у Міністерства охорони здоров’я України вони одні, у МВС – другі, а за даними соцопитувань – треті. Але, переважна кількість наркозалежних – це молоді люди у віці до 24 років, які, по суті, і є генофондом нації. З кожним днем збільшується частка неповнолітніх і підлітків, які споживають наркотики, збільшується і число жінок, звиклих до цієї страшної залежності. Лікарі-наркологи дуже стурбовані проблемою наркоманії. Вони стверджують, що якщо 3-4 роки тому середній вік юних наркоманів складав 16-17 років, то на сьогоднішній день цей показник знизився до 13-14 років. За статистичними показниками за останні десять-дванадцять років збільшилася в сім разів число жінок, які вживають наркотичні та психотропні препарати. А як стало відомо, що за результатами досліджень Організації Об'єднаних Націй та країна, більш як 7% населення якої вживають наркотики, є приреченою. 

 Боротьба з незаконним розповсюдженням та споживанням наркотиків в усьому світі ведеться вже протягом кількох десятків років. У світі існують різні закони щодо відповідальності за вживання, зберігання, перевезення та розповсюдження наркотиків. У деяких країнах за найменше порушення, пов'язане з наркотиками, людину може чекати смертна кара. У в'язницях Таїланду та інших країнах Південно-Східної Азії за перевезення наркотиків очікують смертну кару і відбувають пожиттєве ув'язнення тисячі американців і європейців. Кримінальний Кодекс України встановлює відповідальність за незаконне виробництво, придбання, зберігання, перевезення, пересилання і збут наркотичних засобів (від 3 до 12 років позбавлення волі), а також їх незаконне введення в організм (від 2 до 12 років), публічне вживання наркотиків (до 5 років), або схиляння до їх вживання (до 12 років). За деякі злочини, пов'язані з наркотиками, кримінальна відповідальність настає вже в 14 років. Наркотики виснажують, руйнують психіку та здоров'я людини, роблять залежною, слабкою. Рідко наркозалежна людина доживає навіть до 40 років – організм не витримує навантаження. Важко підрахувати, скільки людських життів забрало це неприродне прагнення. 

 Зверніть увагу, що не впоралися з цією хворобою навіть дуже відомі і талановиті люди – актори, музиканти, поети такі як – Володимир Висоцький та Джим Моррісон померли від серцевого нападу через зловживання наркотиками (відповідно у 42 та 28 років), а також передчасно пішли з життя від передозування наркотиками: Уітні Хьюстон у 48 років, Елвис Преслі у 42 роки, Мерлін Монро у 36 років, Джон Бонем у 33 роки, Стів Кларк у 30 років, Пітер Френдон у 30 років, Хіт Леджер у 28 років, Брайан Джонс у 27 років, Джіммі Хендрікс у 27 років, Курт Кобейн у 26 років, Крісті Пфаєр у 26 років, Томмі Болін у 25 років, Рівер Фенікс у 23 роки, Сід Вішес у 21 рік… 

У всьому світі люди, в чиї безпосередні турботи входить здоров'я нації, об'єднують свої зусилля, щоб іще раз нагадати людству, яким страшним недугом є наркоманія. Наркоманія – це соціальна проблема, що стосується України вцілому. Вирішити проблему наркоманії означає позбутися майже половини проблем, які постають перед державою та суспільством. Це першочергове завдання органів державної влади та громадян. 

 У Міжнародний день боротьби із вживанням наркотиків та їх незаконним обігом, присвячений посиленню уваги суспільства і окремих сімей до дітей та молоді з метою попередження вживання ними наркотиків, закликаємо всіх свідомих громадян, всіх громадських, політичних і державних діячів об'єднати свої зусилля в рамках руху “Україна – проти наркоманії” для захисту національного багатства країни – нашої молоді від впливу наркотиків. У 2017 році тема цього Дня: «ПЕРШ ЗА ВСЕ СЛУХАЙТЕ! ПРИСЛУХАЙТЕСЬ ДО ДІТЕЙ ТА МОЛОДИХ ЛЮДЕЙ ДЛЯ ЇХ ЗДОРОВОГО РОЗВИТКУ ТА БЕЗПЕКИ!».Рішенням цього питання повинна бути стурбована кожна людина в будь-якій точці земної кулі. 

Тільки завдяки спільним зусиллям можна досягти позитивних результатів у вирішенні глобальної проблеми сучасності – наркоманії.