Назад к списку

 14 ГРУДНЯ УКРАЇНА ВІДЗНАЧАЄ ДЕНЬ ВШАНУВАННЯ УЧАСНИКІВ ЛІКВІДАЦІЇ НАСЛІДКІВ АВАРІЇ НА ЧАЕС

 30 листопада 1986 було закінчено на ЧАЕС укриття зруйнованого енергоблоку, а через два тижні було офіційно повідомлено про завершення будівництва саркофага над зруйнованим під час вибуху 26 квітня 1986 року четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС, 


який став першою перемогою людства у приборкуванні атомного лиха, яке за своїми масштабами перевищило в сотні разів атомне бомбардування Хіросіми і Нагасакі. Саме дата публікації цього повідомлення, після прочитання якого країна змогла зітхнути спокійно, і стала «Днем вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС». І саме з 14 грудня учасники ліквідації аварії почали вважати його своїм професійним святом, хоча жоден з них не здобував такої професії, а Указ Президента України про установлення та щорічне відзначення в Україні цієї дати був підписаний лише 10 листопада 2006 року.

Серед усіх трагедій, яке пережило людство, Чорнобильська катастрофа не має світових аналогів по забрудненню екологічної сфери, негативному впливу на здоров’я людей, їх соціальні, економічні і побутові умови життя. Відтак, ми не маємо права забувати про самопожертву всіх учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які пройшли через усі кола ядерного пекла. У ту лиху для всіх годину, участь в ліквідації наслідків найбільшої екологічної аварії ХХ століття, саме в активній її фазі, взяли близько 240 000 чоловік, а загальна кількість ліквідаторів (включаючи наступні роки) перевищила 600 000. Багато з цих людей не дожили до теперішніх днів, задля збереження життя і здоров'я майбутніх поколінь, бо страшне радіоактивне лихо – забрало життя вже багатьох з них, і продовжує завдавати шкоди здоров’ю мільйонів людей продовжує бути болем і проблемою всієї громадськості. За роки, що минули, ми всі пройшли складний шлях усвідомлення і переосмислення того величезного комплексу проблем, який пов'язаний з використанням високих і, нерідко, небезпечних технологій. На жаль під впливом часу та шаленої енергії атома саркофаг що у 1986 році був героїчно зведений над четвертим енергоблоком поступово руйнується. Небезпека, в разі його обвалення, визначається тим, як багато радіоактивних речовин знаходиться усередині. За офіційними даними, ця цифра досягає 95% від тієї кількості, яка була на момент аварії (під час аварії відбувся викид близько 520 небезпечних радіонуклідів, 190 тон радіоактивних речовин).  

З метою обмеження подальшого розповсюдження радіоактивних речовин, які знаходяться під старою захисною спорудою, на Чорнобильській АЕС у квітні 2012 року розпочалось спорудження нової захисної споруди. Особливість спорудження якої полягала в тому, що будувалася вона на відстані 180 метрів від старого саркофагу, що дало змогу суттєво знизити опромінення близько 3 тисячам персоналу, який було задіяно вахтовим методом, аби не перевищити дозу допустимої радіації. Цей сталевий гігант – дуже унікальна споруда загальна маса якої, разом з допоміжним обладнанням перевищує 36 тисяч тон, є унікальним не лише через свої розміри, але й тому, що створений за найновішими технологіями, а його вартість цілком порівняна із кошторисом сучасних міжпланетних проектів та згідно міжнародного проекту буде експлуатуватись і гарантовано захищати людство від радіації впродовж 100 років. Завершення встановлення нового саркофага відбулося 29 листопада 2016 року шляхом насування змонтованої споруди (арки) за допомогою спеціальної системи, а повне завершення введення його в експлуатацію заплановане на кінець 2017 року. 
Час швидко плине, багато чого змінюється, незмінним залишається лише одне – найглибша повага до людей, які закрили собою світ від атомного лиха. Вже пройшов 31 рік з того пам’ятного дня, по суті – першої серйозної та важливої перемоги над мирним атомом, який вирвався з-під контролю людини, після квітневого вибуху четвертого енергоблоку Чорнобильської АЕС. Проте подвиг ліквідаторів неможливо переоцінити – як не можна переоцінити значення того, що вони зробили. Їхній героїзм, патріотизм і професійна майстерність перевірені часом.В Чернігівський області станом на 1 листопада 2017 року мешкає 69 400 громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з яких ліквідаторів – 7 818.Сьогодні ми висловлюємо щирі слова подяки всім вам, мужнім людям – ліквідаторам за силу духу і самовіддачу. Завдяки вашому героїзму ми маємо сьогодні можливість спостерігати навколишню природну красу, бачити як ростуть наші діти й онуки. Завдяки вам ми живемо, насолоджуємося життям та мріємо про щасливе майбутнє. 

Ми щиро вдячні всім вам, мужнім людям, які ціною власного здоров’я та життя запобігли наймасштабніший катастрофі в історії людства та подолали атомну стихію. Від усього серця бажаємо усім вам міцного здоров'я, невичерпної енергії, сімейного благополуччя, уваги держави і поваги сучасного та наступних поколінь.