ФАХІВЦЯМ:

Шановні колеги, запрошуємо Вас прийняти участь у першому Міжнародному Медичному Міжсекторальному Онлайн Форумі на платформі «Аксемедін»!

У зв'язку з пандемією COVID-19 та потребою працювати лікарям у режимі «послабленого карантину», платформою «Аксемедін» спільно із Федерацією громадських медичних об'єднань України (ФГМОУ) прийнято рішення розпочати 22 травня 2020 року проведення освітнього заходу: Перший міжнародний медичний онлайн-форум міжсекторальної взаємодії лікарів «Інфекції в практичній діяльності лікаря первинної і вторинної ланки», далі - Форум.
У межах цього освітнього заходу заплановано: обговорити результати боротьби з інфекцією COVID-19 та іншими небезпечними інфекціями, розглянути практичні приклади, рекомендації та майстер класи, які дозволять лікарям бути готовими до подолання наслідків пандемії та до нових її хвиль.
Лікарські спеціальності, яким Форум буде корисний: сімейні лікарі, терапевти, педіатри, кардіологи, акушери-гінекологи, отоларингологи, пульмонологи, лікарі медицини невідкладних станів, анестезіологи, управлінці та інші.
Після Форуму всі виступи будуть доступні для перегляду на платформі www.accemedin.com, також будуть доступні контрольні запитання до лекцій. Форум буде сертифіковано: перший день дає 20 балів БПР, а на другий день заплановано майстер-класи (перелік уточнюється), по 10 балів кожний.
Форум проходить за підтримки НАМНУ, НМУ ім. О.О. Богомольця, НМАПО ім. П.Л. Шупика. Ми очікуємо на підтримку Форуму з боку МОЗ та ВООЗ.
Зважаючи на вищезазначене, ми просимо Вас прийняти участь у Міжнародному Медичному Міжсекторальному Онлайн Форумі задля реалізації спільної мети: збереження здоров'я українського народу.
Детальніше з подією можна ознайомитися тут: https://www.landing.accemedin.com/forum
 

Травневий випуск дайджесту детально інформує про нові підходи у фінансуванні системи охорони здоров’я, які впроваджуватимуться в поточному році, зокрема, як це відбуватиметься в спеціалізованих мед закладах. Йдеться також про спеціальний тариф  для протидії COVID-19.  Приводиться досвід роботи Сумської клінічної лікарні в нових умовах фінансування.
Переглянути матеріали Дайджесту № 22 за травень 2020 року можна за посиланням: https://rada.info/upload/users_files/02005832/4e14610b0c51971e54e12cc0fd7c9f74.pdf, або кликнути мишкою в назві цієї інформаційної публікації.
 

З 1 квітня 2020 року медичні заклади спеціалізованої медичної допомоги почали працювати в новій реальності: надавати медичні послуги за Програмою медичних гарантій і отримувати гроші за договором з НСЗУ. За якими тарифами будуть оплачуватись медичні послуг. Детальніше про нову модель фінансування у цьому випуску дайджесту.
Переглянути матеріали Дайджесту № 21 за квітень 2020 року можна за посиланням: https://rada.info/upload/users_files/02005832/dd7064a163fa31317156ef56b24d0a7a.pdf, або кликнути мишкою в назві цієї інформаційної публікації.
 

З квітня 2020 року у повному обсязі запрацює програма медичних гарантій, тобто за новою моделлю фінансування НСЗУ працюватимуть заклади охорони здоров’я всіх рівнів надання медичної допомоги — первинної, екстреної, спеціалізованої і високоспеціалізованої. Про очікувані новації читайте у випуску №20 Дайджесту змін у охороні здоров’я за лютий 2020 року.
Переглянути матеріали Дайджесту № 20 за лютий 2020 року можна за посиланням: https://rada.info/upload/users_files/02005832/b75ebb1953d2e965daac21edcd5f84f8.pdf, або кликнути мишкою в назві цієї інформаційної публікації.
 

Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 03.04.2020 року № 773 затверджено Таблицю співставлення медичних послуг з кодами національного класифікатора НК 025:2019 «Класифікатор хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я» та/або національного класифікатора НК 026:2019 «Класифікатор медичних інтервенцій».
Документ розроблено відповідно до пункту 8 Положення про Міністерство охорони здоров’я України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 267 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 р. № 90), пункту 9 Порядку реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2020 році, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 05 лютого 2020 р. № 65 «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2020 році».
Щоб ознайомитися з Таблицею співставлення медичних послуг з кодами національного класифікатора – кликніть мишкою на назві публікації
 

Презентовано довідник «Лікування та профілактика COVID-19: практичний досвід лікарів з Китаю»

В Україні з’явився довідник «Лікування та профілактика COVID-19: практичний досвід лікарів з Китаю», переведений з китайської мови на російську. Документ складається із 69 сторінок і містить практичні поради як лікарям, так і всьому населенню.
Нагадаємо, що Кабмін готує правки до постанови про карантин – торгувати дозволять оптовикам харчовою продукцією, ЗЗР та ветпрепаратами.
Хронологію подій поширення коронавірусу в Україні читайте за посиланням.
 

МІЖНАРОДНА КЛАСИФІКАЦІЯ В ПРАКТИЦІ УКРАЇНСЬКИХ ЛІКАРІВ:

Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства затвердило два національні класифікатори Міністерства охорони здоров’я України. Класифікатори будуть використовуватися медичними працівниками для кодування діагнозів та медичних інтервенцій в електронній системі охорони здоров’я.
Національні класифікатори будуть обов’язкові до використання всіма закладами охорони здоров’я.
Класифікатор гармонізований з Міжнародним статистичним класифікатором хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я Десятого перегляду, Австралійська модифікація (The International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems, Tenth Revision, Australian Modification, ICD-10-AM), розробленим Австралійським консорціумом з розробки класифікацій (ACCD).
Класифікатор хвороб та споріднених проблем розроблений на основі МКХ-10 ВООЗ, тому ми матимемо можливість порівнювати статистичні дані щодо захворюваності та смертності на міжнародному рівні.
Класифікатор медичних інтервенцій (КМІ) складається зі списку втручань, які можуть проводитися пацієнту в лікарнях будь-якої форми власності і амбулаторних закладах. Суміжні медичні втручання, стоматологічні послуги і процедури, що виконуються за межами операційної, також входять до класифікатора. Наприклад, МРТ.
Структура класифікатора побудована на анатомічному принципі, а розділи класифікатора відповідають назвам розділів у МКХ-10 ВООЗ. Це забезпечить узгодженість класифікації хвороб.
Класифікатор призначений для уніфікації кодування медичних втручань в первинній медичній документації та даних електронної системи охорони здоров'я.
КМІ гармонізований з Австралійським класифікатором медичних інтервенцій (Australian Classification of Health Interventions, ACHI), розробленим Австралійським консорціумом з розробки класифікацій (ACCD), та відповідає десятій редакції ACHI.
Завантажити обидва класифікатора можна за посиланням тут: https://moz.gov.ua/dokumenti_
 

Шановні колеги! Перед вами інструкція з використання ePlatform. Завантажити ІНСТРУКЦІЮ можна тут: https://academy.nszu.gov.ua/mod/page/view.php?id=46 або Вам треба натиснути мишкою за посиланням в назві тексту наданому вище.
 

Шановні колеги! Нагадуємо, що на сайті НСЗУ триває реєстрація на комплексну програму онлайн-навчання, яка допоможе Вам підготуватись до запровадження нової моделі оплати послуг закладів охорони здоров’я на основі діагностично-споріднених груп (ДСГ). Зазначена програма допоможе вам навчитися кодувати діагнози та медичні втручання використовуючи Австралійську систему класифікації, яка найближчим часом буде імплементована як офіційна класифікація в Україні відповідно до нових правил та стандартів кодування випадків у стаціонарі. Запрошуємо приєднатися до реєстрації: https://drg.academy.nszu.gov.ua
 

В даному відеосюжеті йдеться про те, якими нормативними документами керуватися, як розробити і затвердити тарифи, що має містити договір про надання платних послуг, як сформувати прайс-лист та інше.
Завантажити відео можна тут: https://www.youtube.com/watch?v=8Q_67XZK0Os&feature=player_embedded&fbclid=IwAR3U3HVAb3MSdLwL5cmrQ0TQT8TNYucdBL00IlLbdowYjBQ3A9QShUOLqiA або Вам треба натиснути мишкою за посиланням в назві тексту наданому вище.
 

Про дистанційне навчання на платформі Центру громадського здоров’я МОЗ України

Державна установа «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» (далі - Центр) висловлює свою повагу та доводить до вашого відома, що розпочався четвертий (останній у 2019 році) цикл дистанційного навчання на платформі дистанційних курсів Центру. Цикл триває до 31.12.2019.
Дистанційні курси будуть корисні медичним та соціальним працівникам, психологам, професіоналам сфери громадського здоров’я, а також усім охочим дізнатися більше про актуальні питання охорони здоров’я.
Після успішного завершення курсів учасникам надається сертифікат, який є підставою для нарахування балів безперервного професійного розвитку (від 2 до 5 залежно від курсу) в рамках атестації лікарів (Наказ МОЗ України від 22.02.2019 № 446 «Деякі питання безперервного професійного розвитку лікарів»).
Навчання на платформі дистанційних курсів та отримання сертифікатів Центру є безкоштовним.
Навчання проходить на платформі дистанційних курсів Центру: https://courses.phc.org.ua
Зараз на платформі дистанційного навчання Центру доступні такі курси:
«Основи громадського здоров’я для фахівців»; «Вірусні гепатити В та С»; «Мультирезистентний туберкульоз»; «Інфекційний контроль за туберкульозом для працівників первинної медико-санітарної допомоги»; «ВІЛ: толерантність та надія»; «Діагностика дифтерії для сімейних лікарів»;  «Впровадження відеоконтрольованого лікування хворих на туберкульоз»; «Виявлення латентної туберкульозної інфекції серед контактних осіб»; «Профілактика передачі ВІЛ від матері до дитини»; «Лікування опіоїдної залежності»; «Опортуністичні інфекції, супутні стани та захворювання»; «Психосоціальний супровід хворих з опіоїдною залежністю»; «Організаційні аспекти надання інтегрованих послуг особам із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів»; «Інтегрована допомога для осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів»; «Встановлення імплантованої венозної системи для тривалих інфузій (порт-системи)»; «Виявлення туберкульозу серед сільського населення».
Для реєстрації на платформі використовуйте Інструкцію.
 

Юрій Володимирович ФЛОМІН лікар-невролог, завідувач інсультного Центру клініки Оберіг, розповідає про інсульт, хто від нього страждає, як його розпізнати та попередити….
Щоб більше дізнатися з цього питання Вам треба нажати один раз мишкою на посилання в назві тексту наданому вище.  
 
Наталія МОКРОУСОВА – лікар І-ої кваліфікаційної категорії зі спеціальності «Психіатрія», завідувач психоневрологічного відділення КНП «Чернігівський ОЦРЗОН»

ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ'Я ВАЖЛИВЕ

10 жовтня 2019 року проводиться Всесвітній день психічного здоров’я. Він відзначається з 1992 року з ініціативи Всесвітньої федерації психічного здоров’я (World Federation for Mental Health) та має на меті привернення уваги суспільства до цієї проблеми та проведення заходів, спрямованих на поширення знань про ефективні методи зміцнення психічного здоров’я та попередження психічних захворювань.
Психіка є у кожного. Піклування про власне психічне здоров'я - це необхідна складова внутрішньої рівноваги та загального комфорту. Люди ,що зустрічаються з проблемами психічного здоров'я дуже часто зустрічаються також з відсутністю підтримки і прийняття у близьких, родичів, суспільства. Низький рівень поінформованості , страх та стигматизація психіатрії заставляють ігнорувати симптоми психічних захворювань у власному здоров'ї та здоров'ї близької людини
Цього року Всесвітній день психічного здоров'я проходитиме під гаслом «Об'єднаємо зусилля для попередження самогубств». За даними ВООЗ кожні 40 секунд хтось помирає в результаті суїциду. Щорічно майже 800000 чоловік кінчають життя самогубством і набагато більше людей роблять спроби суїциду. Кожне самогубство – трагедія, що приносить горе сім'ям, суспільству, цілим країнам і має довгострокові наслідки для людей, які пережили втрату.

СУЇЦИД В ПИТАННЯХ І ВІДПОВІДЯХ:

«З одинадцятої платформи залізничної станції Берлін кидається під поїзд найбільше самогубців. Так офіційно стверджують скрупульозні німецькі статистики на підставі обстеження всіх вокзалів Берліна. Це, до речі, помітно, якщо ти сидиш на лавці на одинадцятій платформі. Рейки там блищать куди сильніше, ніж біля інших платформ. Від часто повторюваного аварійного гальмування рейки дуже добре шліфуються. Крім того, шпали, як правило темно-сірі і бруднуваті, у деяких місцях уздовж одинадцятої платформи виглядають набагато світліше, ніж зазвичай, а подекуди вони майже білі. Це тому що там використовувалися сильні детергенти, щоб змити кров, що залишилася після розірваних на шматки під колесами локомотива самогубців…» – Цей уривок з художньої книги Януша Вишневського «Самотність в мережі» дуже гарно описує всю трагедію суїциду, а також наштовхує на усвідомлення того, що для звичайної людини суїцид є чимось жахливим та безглуздим, щоб це зрозуміти.

Чому людина скоює суїцид? Чи є це проявом свободи чи гріха? Як до цього відноситись?

Для відповіді на ці питання, ми звернемось до загальних моральних та духовних цінностей людства. Християнство розцінює суїцидальну поведінку, як слабкість та гріх. Медицина розцінює як хворобливий прояв, який потребує допомоги. В клятві Гіппократа лікар обіцяє нікому не дати засіб для самогубства та не вказати шляху до нього.
Статистичний аналіз суїцидів дуже об’ємний, цифри різняться у різних країнах та роках. Кількість суїцидів вища серед людей з проблемами соціалізації (одинокі, розведені, безробітні, ув’язнені, емігранти, хронічно хворі, алкоголіки, наркомани, бомжі). Збільшення суїцидів характерно в періоди економічної депресії, в роки розпаду держав та після воєнні періоди, в теплий сезон року з квітня по вересень. Ризик суїциду поступово збільшується починаючи з підліткового віку, досягаючи максимального в 50 років, потім поступово знижується, найбільший ризик у віці 40 – 65 років, у чоловіків в 1,5 рази більше ніж у жінок, у особистостей схильних до самопошкодження (самопорізи, самоопіки), з наявністю різних соматичних, психічних розладів (депресії, неврози, безсоння, анорексія, алкоголізм, наркотична залежність, онкозахворювання, СНІД). Суїцидальні спроби часто передують завершеному суїциду, серед жінок спроб більше ніж серед чоловіків.
Раніше медики ототожнювали суїциди та психічну хворобу, і лікували суїциди, як психічне захворювання. Зараз відношення до суїцидів змінилось. Психічна хвороба є недостатнім станом для суїцидальної поведінки, існує ще одна важлива обставина. Лікування психічних розладів є необхідним, але зовсім недостатнім для допомоги при суїцидах, потрібно обов’язково враховувати ще одну важливу обставину. Ця обставина отримала назву «кризовий стан».

Що таке кризовий стан? Чому ця невелика, але значуща частка випадає з поля зору оточуючих?

Особисті переживання, внутрішня катастрофа, крах всіх сподівань, це те що називають втратою сенсу життя. Людина постійно прагне знайти сенс життя і людину постійно переслідує втрата його сенсу. Для кожної людини сенс життя є унікальним і особливим, для кожної людини сенс життя є інтимним, а тому часто прихованим від оточуючих, але базується він на загальних людських цінностях. Таких цінностей виділяють три:
- цінність творчості, самореалізації через працю;
- цінність переживань, кохання, родина, братерство;
- цінність відношення до життя, до смерті, до болю, до вини, до здоров’я;
На базі загально людських цінностей кожна людина формує свій власний сенс життя і сама відповідальна за свої переконання. У разі втрати сенсу життя, руйнування особистих життєвих цінностей виникає «кризовий стан», що провокує суїцидальну поведінку.

Чому втрачається сенс життя? Чому руйнуються особисті цінності?

Психічні розлади, як депресія, невроз, можуть привести до втрати сенсу життя, але дуже часто пусковим механізмом цього процесу є «міжособистісний конфлікт». Конфлікт між підлеглим та начальником, між чоловіком і дружиною, між батьками та дітьми. Цей конфлікт може бути неочікуваним, незапланованим і випадковим, але він зруйнує все і приведе до внутрішньої пустоти, безнадії, почуття безвихідності, до кризового стану. Цей стан триває певний час, він має початок і кінець, він має свій прихований прояв, часто недооцінений оточуючими, але дуже важливий. Описують 10 рис кризового стану:
- загальна мета, це пошук вирішення проблеми;
- загальна задача, це припинити свідомість;
- загальний стимул до суїциду, це важка непереносна психічна біль;
- загальний стрессор, це втрачені психологічні цінності;
- загальна емоція – безнадія;
- загальне відношення до суїциду – одночасне «за» та «проти»;
- загальний стан звуженого розуміння дійсності;
- загальна дія - втеча від всього;
- загальне повідомлення оточуючим про прагнення до самогубства;
- загальна закономірність, це відповідність суїцидальної поведінки стилю поведінки протягом життя.
Стратегія допомоги при суїцидах має передбачати, як лікування психічних та поведінкових розладів, так і терапію кризового стану. При кризовому стані, пацієнт має отримати медикаментозну, психологічну та поведінкову терапію. Медикаментозну допомогу слід проводити під наглядом лікаря, психологічну допомогу необхідно проводити за участю психолога чи психотерапевта, потрібно вияснити цінності і прагнення, з’ясувати актуальний міжособистісний конфлікт і за допомогою психотерапевта переоцінити і переусвідомити ситуацію.

Де лікувати пацієнтів з депресіями, неврозами, ускладненнями яких є схильність до суїциду?

Сьогодні в Чернігівському обласному Центрі радіаційного захисту та оздоровлення населення створені умови для лікування пацієнтів з депресіями та неврозами, вчасне лікування яких є профілактикою суіцидів. Спеціалізоване відділення неврозів вже багато років поспіль надає спеціалізовану допомогу учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС. Лікарі психіатри та психологи з значним досвідом роботи, надають висококваліфіковану спеціалізовану допомогу пацієнтам з депресіями, панічними атаками, посттравматичними стресовими розладами, невротичними анорексіями, наслідками ураження головного мозку. Якщо у вас або ваших родичів є симптоми хвороби ми зможемо вам допомогти. Надія є необхідною для нормального життя і є найсильнішою зброєю проти суїцидального імпульсу.
 

У даному номері національної медичної стіннівки зібрані матеріали про те, як працюватимуть заклади охорони здоров’я у 2020 році за договорами з Національною службою здоров’я України.
Завантажити дайджест можна тут: https://moz.gov.ua/uploads/2/14312-moz_digest_17_2019_1.pdf або Вам треба натиснути мишкою за посиланням в назві тексту наданому вище.
 

У даному номері національної медичної стіннівки зібрані матеріали про зміни у системі безперервного розвитку лікарів, які вступили в дію 5 квітня 2019 року.
Завантажити дайджест можна тут: http://moz.gov.ua/uploads/2/13209-moz_digest_16_2019.pdf або Вам треба натиснути мишкою за посиланням в назві тексту наданому вище.
 

Нові посади і мультидисциплінарна команда: МОЗ України продовжує впроваджувати підхід доказової реабілітації

В Україні з’являться лікарі фізичної і медичної реабілітації, фізичні та ерготерапевти. Вони не “лікуватимуть” ваннами з глиною, парафіном чи струмом, а командно відновлюватимуть функціональні можливості людини.
МОЗ України вводить нові посади “лікаря фізичної і медичної реабілітації”, “фізичного терапевта”, “ерготерапевта”, “асистента фізичного терапевта” та “асистента ерготерапевта”. Відповідні зміни до наказу від 28 жовтня 2002 року № 385 "Про затвердження переліків закладів охорони здоров'я, лікарських, провізорських посад, посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою, посад професіоналів у галузі охорони здоров'я та посад фахівців у галузі охорони здоров'я у закладах охорони здоров'я" зареєстровано в Міністерстві юстиції України.
Це дозволить сформувати мультидисциплінарні реабілітаційні команди та продовжити впровадження в Україні доказової реабілітації. Медична реабілітація входить до програми медичних гарантій згідно з Законом України про “Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення”.
Робота нових фахівців буде спрямована передусім не на саме захворювання чи травму пацієнта, а на роботу з усунення обмеження діяльності внаслідок цього захворювання чи травми. Вони за допомогою комплексу фізичних вправ та інших доказових методів забезпечать активну фізичну реабілітацію задля поліпшення діяльності  опорно-рухового апарату та організму в цілому, рівноваги, координації, збільшення сили, витривалості м'язів і вдосконалення вправності рухів, відновлення або компенсації порушених чи відсутніх функцій.
В минулому залишаться методи реабілітації, що не мають доведеної ефективності, - електроди та струм по тілу пацієнта, парафінотерапія, компреси чи ванни з глиною.

В чому полягає робота нових фахівців

Лікар фізичної та реабілітаційної медицини очолює реабілітаційний процес. Організовує та координує виконання повного реабілітаційного циклу - від медичного та реабілітаційного обстеження, встановлення цілей до проведення втручань і контролю ефективності.
Тобто, він організовує та координує виконання повного реабілітаційного циклу: медичне та реабілітаційне обстеження; встановлення реабілітаційних цілей; визначення реабілітаційних втручань, необхідних для досягнення цих цілей; визначення членів мультидисциплінарної реабілітаційної команди, які будуть проводити ці втручання; проведення реабілітаційних втручань; контроль ефективності реабілітаційних втручань відповідно до встановлених цілей; подальше коригування індивідуальної програми реабілітації.
Фізичні терапевти
Це професіонали у галузі охорони здоров’я, які визначають, як поліпшити якість життя та руховий потенціал людини, здійснюють заходи, спрямовані на поліпшення діяльності опорно-рухового апарату та організму в цілому, рівноваги, координації, збільшення сили, витривалості м'язів і вдосконалення вправності рухового потенціалу людини в процесі розвитку, профілактики, лікування/втручання, абілітації та реабілітації. Ці сфери охоплюють фізичне, психологічне, емоційне та соціальне благополуччя.
Ерготерапевти
Це професіонали у галузі охорони здоров’я, що займаються не лише відновленням втрачених чи обмежених функції руху та координації, але і заново навчають людину жити в нових для неї умовах, допомагаючи їй досягти максимальної самостійності та незалежності в побуті. Ерготерапевти допомагають пацієнтам знову навчитися доглядати за собою (самостійно одягатися, роздягатися, митися, приймати та готувати їжу і т.д.), працювати, розважатися, освоювати нові хобі та спілкуватися.
Також до складу мультидисциплінарної команди з реабілітації повинні входити психолог, соціальний працівник, медсестра/медбрат, мовний терапевт та інші фахівці за потребою.
Фахівці командно передусім допомагатимуть людині усунути обмеження діяльності внаслідок захворювання чи травми.
 

Принцип безперервного навчання фахівців сфери охорони здоров’я давно є поширеною практикою в розвинутих країнах Європи, Америки та Азії, зокрема у Великій Британії, США, Польщі, Чехії, Швеції, Сінгапурі та інших. Для  українських лікарів такий компонент почне діяти вже з 2019 року. Це сучасний підхід до професійного вдосконалення лікаря. Замість формального навчання лікарі будуть постійно розвивати свої компетенції.
Щоб більше дізнатися з цього питання Вам треба нажати один раз мишкою на посилання в назві тексту наданому вище.  
 

У даному номері національної медичної стіннівки зібрані матеріали про про правила і можливості роботи лікаря первинної допомоги як фізичної особи - підприємця, а також надаються відповіді на поширені питання про зміни в охороні здоров’я, а успішні лікарі-ФОП, які уклали договори з Нацслужбою здоров’я, діляться досвідом.
Завантажити дайджест можна тут: https://bit.ly/2W44Q15 , або Вам треба натиснути мишкою за посиланням в назві тексту наданому вище.
 

У даному номері національної медичної стіннівки зібрані матеріали про те, як змінився закупівельний процес життєво важливих ліків і вакцин для українців і що це дає кожному з нас? Які зміни чекають на урядову програму «Доступні ліки» у 2019 році й що потрібно знати керівникам медичних закладів та лікарям та про інше.
Завантажити дайджест можна тут: http://www.medcv.gov.ua/wp-content/uploads/2019/02/MOZ_digest_14_2019-1.pdf або Вам треба натиснути мишкою за посиланням в назві тексту наданому вище.
 

У даному номері національної медичної стіннівки зібрані матеріали про те, як здійснювати основні перетворення в закладах охорони здоров’я; як буде впроваджуватися електронна медична картка; які послуги повинні надавати лікарі «первинки»; які послуги увійдуть у програму «Безкоштовна діагностика» з липня 2019 року; як і навіщо автономізувати медзаклад; як підключитися до системи «Електронне здоров’я»; як підписати договір з НСЗУ; як здійснити фінансове планування закладу первинної допомоги та про інше.
Завантажити дайджест можна тут: http://moz.gov.ua/uploads/1/9324-moz_digest_13_2018.pdf, або Вам треба натиснути мишкою за посиланням в назві тексту наданому вище.
 

У даному номері національної медичної стіннівки розповідається про електронні інструменти, які будуть впроваджені в систему охорони здоров’я, подаються рекомендації, як обрати медичну інформаційну систему. Також у цій стіннівки розповідається, як буде забезпечуватися захист персональних даних і медичної інформації, надаються відповіді на поширені питання про зміни в охороні здоров’я та інше.
Завантажити дайджест можна тут: http://moz.gov.ua/uploads/1/8987-moz_digest_12_2018_7.pdf , або Вам треба натиснути мишкою за посиланням в назві тексту наданому вище.
 

Восени починається епідсезон захворюваності на грип. Цього року українців будуть «атакувати» три штами вірусу грипу. Як повідомляє МОЗ України, спалахи захворюваності на грип прогнозуються у жовтні-листопаді 2018 р., а епідеміологічний сезон продовжиться до травня 2019 р. Про те, яких саме штамів слід боятися і як захиститися від грипу, Вам треба натиснути один раз мишкою на назві тексту наданому вище, або на посилання: https://www.apteka.ua/article/475481
 

У новому номері національної медичної стіннівки розповідається, як змінюватиметься  система охорони здоров’я у наступному році і надаються відповіді на поширені питання про зміни, що відбуваються зараз.
Завантажити дайджест: https://bit.ly/2EN9EDK, або Вам треба натиснути мишкою на посилання в назві тексту наданому вище.
 

У новому номері національної медичної стіннівки розповідається про те, як закладам первинної медичної допомоги планувати доходи і витрати в умовах нової моделі фінансування, надаються відповіді на поширені питання про зміни в охороні здоров’я, а керівники медзакладів діляться, як витрачатимуть кошти, отримані від Нацслужби здоров’я.
Завантажити дайджест: https://bit.ly/2Nx3bQB, або Вам треба натиснути мишкою на посилання в назві тексту наданому вище.
 

У новому номері національної медичної стіннівки розповідається про медичні послуги, які мають надавати сімейні лікарі, терапевти і педіатри, надаються відповіді на поширені питання про зміни в охороні здоров’я, а лікарі діляться досвідом, як вирішують питання щодо викликів додому.
Завантажити дайджест: https://bit.ly/2OrDHSh, або Вам треба натиснути мишкою на посилання в назві тексту наданому вище.
 

У черговому номері «Дайджесту змін в охороні здоров’я» розповідається про принцип роботи і досягнення програми «Доступні ліки», надаються відповіді на питання щодо нових вимог до виписування рецептів, розповідається, як працює відшкодування ліків у селах України.
Завантажити дайджестможна тут: https://goo.gl/1H9d5N, або Вам треба натиснути мишкою на посилання в назві тексту наданому вище.
 

МОЗ запускає онлайн-платформу для лікарів первинної ланки, на якій можна ознайомитися з сучасними настановами на засадах доказової медицини, та, відповідно, поглибити свої професійні знання. Близько тисячі клінічних настанов англійською мовою відтепер доступні в онлайн-режимі для зареєстрованих користувачів на сайті:  http://guidelines.moz.gov.ua .
Впровадження міжнародних настанов сприяє узгодженості надання медичної допомоги пацієнтам на всіх рівнях і створює умови для того, щоб кожен пацієнт отримав якісну та ефективну медичну допомогу.
У цьому номері національної медичної стіннівки розповідається, як заклади будуть укладати договори  з Національною службою здоров’я України, надаються відповіді на поширені питання та інше.
Щоб більше дізнатися з цього питання Вам треба нажати один раз мишкою на посилання в назві тексту наданому вище.  
 

«Як проходить кампанія „Лікар для кожної сім’ї“» , а також у даному номері стіннівки є інформація про скасування морально застарілих форм первинної облікової документації і відповіді на поширені запитання щодо підписання декларацій та інше.
Щоб більше дізнатися з цього питання Вам треба нажати один раз мишкою на посилання в назві тексту наданому вище.  
 

Читайте у цьому номері: Медичні заклади можуть обирати будь-яку медичну інформаційну систему з-поміж тих, які пройшли перевірку і підключилися до центрального компонента електронної системи охорони здоров’я. При цьому комерційні МІС гарантовано надають базовий пакет електронних сервісів. Також у черговому випуску дайджесту йдеться проперші виплати медзакладам, ... досвід та запитання-відповіді на актуальні питання, та інше.
Щоб більше дізнатися з цього питання Вам треба нажати один раз мишкою на посилання в назві тексту наданому вище.  
 

У цьому номері стіннівки увесь спектр питань, пов’язаних зі щепленням, поради лікарям, як говорити з батьками, як перевірити придатність вакцин, що робити, якщо вакцин немає в поліклініці. Крім того, до уваги читачів інформаційна листівка "Якщо дитина контактувала з хворим на кір" та відомості про план розвитоку електронної системи охорони здоров’я eHealth на 2018 рік і інше.
Завантажити дайджест можна тут: https://goo.gl/1EAGi1 або Вам треба натиснути мишкою на посилання в назві тексту наданому вище.
 

Читайте у цьому номері: Реогранізація у комунальні некомерційні підприємства є першим завданням реформи, адже лише в такому статусі заклади зможуть укласти договори з Національною службою здоров’я України та отримувати пряму оплату з державного бюджету від НСЗУ.
Завантажити дайджест: https://goo.gl/PmzdQG або Вам треба натиснути мишкою на посилання в назві тексту наданому вище.
 

У другому номері Дайджесту окреслені ключові дати та основні етапи впровадження медичної реформи, надано перелік важливих нормативних актів, які уже прийняті для імплементації реформи, а також список головних задач для медзакладів і місцевої влади на 2018 рік. 
Завантажити дайджестможна тут: https://goo.gl/BUKfkt або Вам треба натиснути мишкою на посилання в назві тексту наданому вище.
 

Перший випуск Дайджесту присвячено основним засадам реформи. Розповідається про тарифи, електронну систему охорони здоров'я, НСЗУ, коли розпочнеться реформа на різних рівнях меддопомоги і як заклади будуть входити у реформу.
Завантажити дайджест можна тута: https://goo.gl/36ovZj або Вам треба натиснути мишкою на посилання в назві тексту наданому вище.
 

Підвищення кваліфікації медпрацівників не має відбуватися один раз в п'ять років, адже медична наука розвивається так стрімко. Тому нове Положення про систему безперервного професійного розвитку фахівців у сфері охорони здоров'я, Затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 р. № 302 істотно змінює умови підвищення кваліфікації.
Читайте, які зміни відбулися і як медиків стимулюватимуть до участі в навчальних заходах, натиснуводин раз мишкою на посилання в назві тексту наданому вище, або на посилання вказане нижче: 
 

Порядок укладення, зміни та припинення договорів про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій. Порядок реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій для первинної медичної допомоги на 2018 рік. Прийнято нормативні акти - МОЗ скасував морально застарілі форми первинної облікової документації та деякі інші питання  в черговому випуску:  ДАЙДЖЕСТ ЗМІН В ОХОРОНІ ЗДОРОВ'Я № 6, травень 2018
Щоб більше дізнатися з цього питання Вам треба нажати один раз мишкою на посилання в назві тексту наданому вище
 

Міністерство охорони здоров’я України пропонує для публічного обговорення проект наказу Міністерства охорони здоров’я України та Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України «Про затвердження Порядку формування спроможних мереж надавачів первинної медичної допомоги».  

 

Кандидат медичних наук, лікар-ендокринолог Осадців О.І.

МЕТАБОЛІЧНИЙ СИНДРОМ 

     Комп’ютери, мобільні пристрої, дистанційні пульти та інші комфортні речі, завдяки яким ми можемо вирішувати багато життєвих проблем не встаючи з дивану, звичайно полегшують нам життя, але позбавляють нас руху, поступово перетворюючи в справжніх інвалідів. Організм людини створений для руху. На думку окремих дослідників, порушення обміну речовин, що викликані зниженням рухової активності, почали проявлятися в людській популяції ще з тих давніх часів, коли наші пращури перейшли від полювання на дичину до землеробства та осілого способу життя. Сукупність хворобливих станів організму, що викликані зниженням рухової активності, об’єднують під терміном «Метаболічний синдром». Термін «метаболічний» означає, що має місце порушення певних ланок обмінних процесів в організмі – метаболізму. 

     Небезпека цих порушень полягає в тому, що вони сприяють підвищенню ризику виникнення таких фатальних захворювань як інсульт та інфаркт міокарду. Відомо, що в порівнянні з іншими причинами смертності, смертність від серцево-судинних захворювань посідає в Україні перше місце. Метаболічний синдром формується з наступних станів: 

1.Ожиріння абдомінального типу (тип «яблуко»). При цьому відбувається відкладення жиру в ділянці живота, в результаті чого фігура набуває форми яблука; 

2.Артеріальна гіпертензія; 

3.Порушення обміну холестерину – дисліпідемія. При цьому відбувається підвищення ліпопротеїдів низької щільності («поганий» холестерин) та зменшення ліпопротеїдів високої щільності («добрий» холестерин). 

4.Порушення толерантності до глюкози – порушення сприйняття цукру тканинами організму.Найчастіше на метаболічний синдром страждають жінки. 

Раніше була розповсюджена думка, що метаболічний синдром формується лише у людей середнього та похилого віку, але останнім часом помічено «омолодження» цього синдрому – він спостерігається у молоді та навіть у підлітків.Як же клінічно проявляється метаболічний синдром? 

1. Про наявність у себе абдомінального ожиріння можна дізнатися за допомогою простої сантиметрової стрічки. Вимірюємо окружність живота в ділянці талії: якщо вона більше 80 см у жінок та більше 94 см у чоловіків – наявне абдомінальне ожиріння! Визначити місце, де робити виміри, можливо наступним чином: знаходимо у себе нижній край останнього ребра та передню здухвинну ость (частина тазової кістки з кожного боку, яка найбільше виступає вперед). Знаходимо середину між цими пунктами та в цьому місці вимірюємо окружність талії. Важливо, що для розвитку метаболічного синдрому достатньо лише абдомінального ожиріння. Можливий варіант, що при розрахунках по формулі визначення маси тіла у вас немає значної надлишкової ваги, але жир в ділянці талії значно підвищує ризик серцево-судинних захворювань. 

2. Про наявність артеріальної гіпертензії (підвищеного тиску) можливо дізнатися, вимірявши тиск простим тонометром. Якщо у вас дома немає тонометра, можливо попросити вашого терапевта виміряти вам тиск. 

3. Щоб дізнатися про порушення обміну холестерину, необхідно здати кров із вени на аналіз. Ці аналізи проводяться як в лабораторіях лікувальних установ, так і в комерційних лабораторіях. 

4. Порушення толерантності до глюкози за рахунок так званої інсулінорезистентності. 

За рахунок інсуліну відбувається засвоєння цукру в організмі. При метаболічному синдромі знижується реакція тканин на інсулін, його кількість в крові компенсаторно зростає, але збільшення кількості інсуліну не призводить до покращення обміну цукру. Для цього стану характерне підвищення цукру крові до 7,0 ммоль/л (норма до 5,5 ммоль/л). В майбутньому цей стан може призвести до розвитку цукрового діабету. Крім діабету, інсулінорезистентність пов’язана з низкою захворювань, зокрема з серцево-судинними, артеріальною гіпертензією, неалкогольним ураженням печінки, синдромом полікістозних яєчників. У 70% людей з метаболічним синдромом спостерігається синдром апное уві сні. Під час нічного сну відбувається короткочасна зупинка дихання, в результаті чого клітини головного мозку знаходяться у стані кисневого голоду, який може проявлятися, зокрема, жахливими сновидіннями. Також підвищений ризик розвиток раку молочної залози, матки, прямої та товстої кишок, передміхурової залози і печінки, пов’язаний з інсулінорезистентністю. Виникає метаболічний синдром не за один день. Для цього необхідно немало часу – інколи 10-15 років. Метаболічний синдром вимагає ефективних терапевтичних підходів. Останні умовно можна розділити на такі:- зміна дієти,- збільшення фізичного навантаження,- медикаментозна терапія. 

Дієтотерапія та збільшення фізичної активності спрямовано насамперед на зменшення маси тіла. Оскільки цей стан можна назвати «захворюванням способу життя», то й дієтотерапія і фізична активність повинні проводитися довічно. Їжу слід вживати у 5 приймань (сніданок, 2-й сніданок, обід, полуденок, вечеря). За 20 хвилин перед кожним вживанням їжі необхідно випити 1 склянку води (кип'яченої або столової без газу, але не мінеральної). Набір продуктів включає широкий асортимент. Овочі, фрукти та ягоди, переважно у сирому вигляді (взимку можна використовувати свіжозаморожені). Гречана, вівсяна крупи. М'ясо кролю, індички, телятина, куряче філе (жирні сорти: свинина, баранина, качка – виключаються). Риба, але не солена і не копчена. Споживання солі взагалі треба обмежити. Виключаються солодощі, жирні та солодкі молочні продукти, пиво. Зрідка допустиме сухе вино у невеликій кількості. Під час приготування можна додавати будь-які натуральні приправи, що не містять солі, глутамату натрію, барвників і консервантів. Фізичні вправи зворотнім чином асоційовані зі смертністю від різних причин як в осіб з ожирінням, так і з нормальною масою тіла. Встановлено, що у добре тренованих людей підвищення індексу маси тіла не призводить до збільшення ризику смерті. Пацієнтам із метаболічним синдромом рекомендовано фізичне навантаження помірного ступеня впродовж 30-60 хвилин щонайменше 5 днів на тиждень, що включає ранкову зарядку 10-20 хв. щоденно, швидку ходьбу до 30 хвилин, або щонайменше 5 км щоденно, плавання по 1 годині 3 рази на тиждень, їзду на велосипеді. Медикаментозна терапія спрямована на зниження інсулінорезистентності, маси тіла, нормалізацію жирового та вуглеводного обмінів, показників артеріального тиску. Для зниження інсулінорезистентності призначають препарати групи метформіну, альфа-ліпоєвої кислоти. До препаратів, що знижують масу тіла, відносять римонабант – блокатор ендоканабіоїдних рецепторів. За даними літературних джерел, прийом римонабанту призводив до знижння маси тіла на 5%. Проте цей препарат протипоказаний людям з депресією. Дослідження методів лікування метаболічного синдрому широко проводяться по всьому світі, і є надія, що колись цю проблему буде вирішено остаточно. 

 

ЕКГ при вагітності – показання, особливості та результати і важливість дослідження

     Унікальним засобом діагностики серцевих патологій можна назвати електрокардіографію (далі – ЕКГ), дані якої дають можливість визначити електричну активність головного м'яза людського організму. Цю процедуру призначають як при підозрі на збій серцевого ритму, так і з метою контролю за станом серця, зокрема, виконання ЕКГ при вагітності дозволяє зафіксувати наявність або відсутність відхилень від норми на різних стадіях розвитку плоду.

 

Важливо! Згідно зі встановленими правилами, ЕКГ під час вагітності проводиться не менше одного разу, а саме - при реєстрації в жіночій консультації. Повторна перевірка стану серця проводиться за призначенням лікаря, якщо є будь-які скарги або симптоми серцево-судинних захворювань. Сутність процедури полягає у фіксуванні цілого ряду показників, починаючи від частоти і ритму серцебиття, положення серця в грудній клітині , закінчуючи тим, з якою швидкістю проходять біоелектричні імпульси. У багатьох випадках можна встановити наявність аритмії, блокади та інших збоїв допомагає саме ЕКГ, розшифровка якого виконується фахівцем, а висновок містить інформацію про роботу серця. З точки зору здоров'я матері і дитини, ЕКГ для вагітних доцільніше проводити в першому триместрі, оскільки тоді є шанс запобігти незворотним змінам у «внутрішньому двигуні» і уникнути вживання великої кількості медикаментів. Справа в тому, що після формування плоду серцевий м'яз жінки починає функціонувати з підвищеним навантаженням, перекачуючи значно більше крові, що в поєднанні зі зміною гормонального фону підвищує небезпеку функціональних порушень. Щоб не піддавати себе і своє майбутнє чадо непотрібному ризику, відкладати проходження процедури не варто. ЕКГ при вагітності – показання, особливості та результати і важливість дослідження

Важливо! Згідно зі встановленими правилами, ЕКГ під час вагітності проводиться не менше одного разу, а саме - при реєстрації в жіночій консультації. Повторна перевірка стану серця проводиться за призначенням лікаря, якщо є будь-які скарги або симптоми серцево-судинних захворювань. Сутність процедури полягає у фіксуванні цілого ряду показників, починаючи від частоти і ритму серцебиття, положення серця в грудній клітині , закінчуючи тим, з якою швидкістю проходять біоелектричні імпульси. У багатьох випадках можна встановити наявність аритмії, блокади та інших збоїв допомагає саме ЕКГ, розшифровка якого виконується фахівцем, а висновок містить інформацію про роботу серця. З точки зору здоров'я матері і дитини, ЕКГ для вагітних доцільніше проводити в першому триместрі, оскільки тоді є шанс запобігти незворотним змінам у «внутрішньому двигуні» і уникнути вживання великої кількості медикаментів. Справа в тому, що після формування плоду серцевий м'яз жінки починає функціонувати з підвищеним навантаженням, перекачуючи значно більше крові, що в поєднанні зі зміною гормонального фону підвищує небезпеку функціональних порушень. Щоб не піддавати себе і своє майбутнє чадо непотрібному ризику, відкладати проходження процедури не варто. 

 Коли вагітним призначають ЕКГ? У зв'язку з тим, що процес виношування дитини пов'язаний зі значною перебудовою організму, цілком зрозуміло, чому жінкам призначають безліч аналізів і досліджень. Однією з обов'язкових процедур є ЕКГ під час вагітності - як роблять електрокардіографію, в принципі, знає будь-яка людина. Разом з тим, деякі з представниць прекрасної статі обізнані, що в деяких випадках його належить робити кілька разів, в тому числі, на пізніх термінах вагітності. Дуже часто лікарі призначають дослідження серця під час важкої вагітності, коли є необхідність в постійному моніторингу серцево-судинної системи. Крім цього, кілька разів електрокардіографію належить робити тим майбутнім мамам, які мають вроджені чи набуті серцеві дисфункції. Якщо в перші місяці вагітності діагностику міокарда проводять для визначення характеру ритму і визначення наявних порушень, то надалі приводом для зняття кардіограми можуть бути: 

• періодичний або постійний дискомфорт в області серця; 

 • відчуття тяжкості в грудях; 

• маловоддя, серйозний токсикоз, гестоз, багатоводдя та інші ускладнення, пов'язані з ростом і розвитком плоду; 

• підвищення або зниження артеріального тиску; 

• непритомні стани або часті запаморочення. 

Вплив ЕКГ на здоров'я майбутньої матері Незважаючи на всі запевнення докторів, багато жінок всерйоз замислюються про те, чи можна вагітним робити ЕКГ, і чи не надають подібні процедури негативного впливу на не народжене ще чадо? Насправді, не існує абсолютно ніяких протипоказань до виконання даного дослідження, відповідно, немає ніяких причин побоюватися за себе і малюка. Процес зняття показників займає буквально кілька хвилин і не передбачає забору біохімічних матеріалів або впливу на роботу жіночого організму. Обладнання нового покоління дає можливість отримувати максимально точні дані безшумно, швидко і не доставляючи ні найменших незручностей. 

 Увага! На відміну від рентгену та інших способів дослідження внутрішнього стану органів і систем, при виконанні замірів не проводиться опромінення, тому ЕКГ для всіх вагітних є безпечним дослідженням на сто відсотків. 

Що робити перед зняттям електрокардіограми? Хоча сама по собі процедура не вимагає від представниць слабкої статі ніяких зусиль, є певні рекомендації, яких слід дотримуватися, якщо вам призначили ЕКГ при вагітності. Враховуючи, як роблять електрокардіографію, а саме - в лежачому положенні, закріплюють електроди в декількох проекційних зонах, на гомілках і зап'ястях, бажано до процедури багато не їсти. В іншому випадку, є ймовірність реєстрації не зовсім вірних показників, оскільки у багатьох майбутніх породіль після рясної трапези значно збільшується частота серцевих скорочень. Втім, голодною приходити на дослідження також не варто - в ідеалі, з моменту прийому їжі повинно пройти 1,5-2 години. 

Важливо! Одним з основних умов отримання правдивих результатів можна назвати спокій жінки під час діагностики. Щоб не переживати, чи можна вагітним на певному місяці робити ЕКГ і не думати про побутові проблеми, має сенс перед візитом до лікаря відпочити, наприклад, посидіти в парку або погуляти впродовж 10-15 хвилин. 

Показники ЕКГ, на які слід звертати увагу по завершенню замірів роботи серця, електроди знімаються, а стрічка з показниками потребує розшифровки. Ясна річ, що звичайній людині розібратися в складній медичній термінології не вдасться, однак варто знати, на які показники слід звернути особливу увагу.Йдеться, насамперед, про частоту пульсу, який в нормі становить від 60 до 90 ударів, хоча для жінок, які виношують дитину, незначна тахікардія (прискорене серцебиття) або брадикардія (зниження кількості скорочень серця) вважається нормальним явищем. Принаймні, якщо паралельно з цим у вас немає підвищеного тиску або фонових серцевих хвороб. У висновку також вказується розташування електричної осі і наявність змін в серцевому ритмі, при цьому незалежно від результатів ЕКГ, розшифровку потрібно показати гінекологу і при необхідності отримати консультацію кардіолога. 

Підготував: Святенко Сергій Олександрович – лікар вищої кваліфікаційної категорії з функціональної діагностики відділення променевої діагностики КЛПЗ «Чернігівський ОЦРЗОН» 21.04.2017

 

Про проведене анкетне опитування практично всіх ліквідаторів, мешканців сільських районів, з метою планування оздоровчих заходів - на сторінці Всеукраїнської тижневої газети "Сіверщина" інформує нас Іван ОСАДЦІВ, лікар-гематолог, зав. поліклініки КЛПЗ «Чернігівський ОЦРЗОН».   Всеукраїнська тижнева газета "Сіверщина" 26.04.2012   http://siver.com.ua
Щоб більше дізнатися з цього питання Вам треба нажати один раз мишкою на посилання в назві тексту наданому вище.