ФАХІВЦЯМ:

Дайджест №17. Про роботу медичних закладів у 2020 році

У даному номері національної медичної стіннівки зібрані матеріали про те, як працюватимуть заклади охорони здоров’я у 2020 році за договорами з Національною службою здоров’я України.

Завантажити дайджест можна тут: https://moz.gov.ua/uploads/2/14312-moz_digest_17_2019_1.pdf або Вам треба натиснути мишкою за посиланням в назві тексту наданому вище.

 

Дайджест №16: Про безперервний професійний розвиток лікарів

У даному номері національної медичної стіннівки зібрані матеріали про зміни у системі безперервного розвитку лікарів, які вступили в дію 5 квітня 2019 року.

Завантажити дайджест можна тут: http://moz.gov.ua/uploads/2/13209-moz_digest_16_2019.pdf або Вам треба натиснути мишкою за посиланням в назві тексту наданому вище.

 

Нові посади і мультидисциплінарна команда: МОЗ України продовжує впроваджувати підхід доказової реабілітації

В Україні з’являться лікарі фізичної і медичної реабілітації, фізичні та ерготерапевти. Вони не “лікуватимуть” ваннами з глиною, парафіном чи струмом, а командно відновлюватимуть функціональні можливості людини.

МОЗ України вводить нові посади “лікаря фізичної і медичної реабілітації”, “фізичного терапевта”, “ерготерапевта”, “асистента фізичного терапевта” та “асистента ерготерапевта”. Відповідні зміни до наказу від 28 жовтня 2002 року № 385 "Про затвердження переліків закладів охорони здоров'я, лікарських, провізорських посад, посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою, посад професіоналів у галузі охорони здоров'я та посад фахівців у галузі охорони здоров'я у закладах охорони здоров'я" зареєстровано в Міністерстві юстиції України.

Це дозволить сформувати мультидисциплінарні реабілітаційні команди та продовжити впровадження в Україні доказової реабілітації. Медична реабілітація входить до програми медичних гарантій згідно з Законом України про “Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення”.

Робота нових фахівців буде спрямована передусім не на саме захворювання чи травму пацієнта, а на роботу з усунення обмеження діяльності внаслідок цього захворювання чи травми. Вони за допомогою комплексу фізичних вправ та інших доказових методів забезпечать активну фізичну реабілітацію задля поліпшення діяльності  опорно-рухового апарату та організму в цілому, рівноваги, координації, збільшення сили, витривалості м'язів і вдосконалення вправності рухів, відновлення або компенсації порушених чи відсутніх функцій.

В минулому залишаться методи реабілітації, що не мають доведеної ефективності, - електроди та струм по тілу пацієнта, парафінотерапія, компреси чи ванни з глиною.

В чому полягає робота нових фахівців

Лікар фізичної та реабілітаційної медицини очолює реабілітаційний процес. Організовує та координує виконання повного реабілітаційного циклу - від медичного та реабілітаційного обстеження, встановлення цілей до проведення втручань і контролю ефективності.

Тобто, він організовує та координує виконання повного реабілітаційного циклу:  медичне та реабілітаційне обстеження; встановлення реабілітаційних цілей;  визначення реабілітаційних втручань, необхідних для досягнення цих цілей; визначення членів мультидисциплінарної реабілітаційної команди, які будуть проводити ці втручання; проведення реабілітаційних втручань; контроль ефективності реабілітаційних втручань відповідно до встановлених цілей; подальше коригування індивідуальної програми реабілітації.

Фізичні терапевти

Це професіонали у галузі охорони здоров’я, які визначають, як поліпшити якість життя та руховий потенціал людини, здійснюють заходи, спрямовані на поліпшення діяльності опорно-рухового апарату та організму в цілому, рівноваги, координації, збільшення сили, витривалості м'язів і вдосконалення вправності  рухового потенціалу людини в процесі розвитку, профілактики, лікування/втручання, абілітації та реабілітації. Ці сфери охоплюють фізичне, психологічне, емоційне та соціальне благополуччя.

Ерготерапевти

Це професіонали у галузі охорони здоров’я, що займаються не лише відновленням втрачених чи обмежених функції руху та координації, але і заново навчають людину жити в нових для неї умовах, допомагаючи їй досягти максимальної самостійності та незалежності в побуті. Ерготерапевти допомагають пацієнтам знову навчитися доглядати за собою (самостійно одягатися, роздягатися, митися, приймати та готувати їжу і т.д.), працювати, розважатися, освоювати нові хобі та спілкуватися.

Також до складу мультидисциплінарної команди з реабілітації повинні входити психолог, соціальний працівник, медсестра/медбрат, мовний терапевт та інші фахівці за потребою.

Фахівці командно передусім допомагатимуть людині усунути обмеження діяльності внаслідок захворювання чи травми.

 

МОЗ України впроваджує систему безперервного професійного розвитку (БПР) для лікарів

Принцип безперервного навчання фахівців сфери охорони здоров’я давно є поширеною практикою в розвинутих країнах Європи, Америки та Азії, зокрема у Великій Британії, США, Польщі, Чехії, Швеції, Сінгапурі та інших. Для  українських лікарів такий компонент почне діяти вже з 2019 року. Це сучасний підхід до професійного вдосконалення лікаря. Замість формального навчання лікарі будуть постійно розвивати свої компетенції.

Щоб більше дізнатися з цього питання Вам треба нажати один раз мишкою на посилання в назві  тексту наданому вище.  

 

Дайджест №15: Про організацію приватної практики лікарем-ФОП

У даному номері національної медичної стіннівки зібрані матеріали про про правила і можливості роботи лікаря первинної допомоги як фізичної особи - підприємця, а також надаються відповіді на поширені питання про зміни в охороні здоров’я, а успішні лікарі-ФОП, які уклали договори з Нацслужбою здоров’я, діляться досвідом.

Завантажити дайджест можна тут: https://bit.ly/2W44Q15  , або Вам треба натиснути мишкою за посиланням в назві тексту наданому вище.

 

Дайджест змін в охороні здоров'я № 14: про забезпечення системи охорони здоров’я лікарськими засобами та виробами медичного призначення

У даному номері національної медичної стіннівки зібрані матеріали про те, як змінився закупівельний процес життєво важливих ліків і вакцин для українців і що це дає кожному з нас? Які зміни чекають на урядову програму «Доступні ліки» у 2019 році й що потрібно знати керівникам медичних закладів та лікарям та про інше.

Завантажити дайджест можна тут: http://www.medcv.gov.ua/wp-content/uploads/2019/02/MOZ_digest_14_2019-1.pdf або Вам треба натиснути мишкою за посиланням в назві тексту наданому вище.

 

Дайджест змін в охороні здоров'я № 13: про про найважливіші етапи трансформації охорони здоров’я за рік

У даному номері національної медичної стіннівки зібрані матеріали про те, як здійснювати основні перетворення в закладах охорони здоров’я; як буде впроваджуватися електронна медична картка; які послуги повинні надавати лікарі «первинки»; які послуги увійдуть у програму «Безкоштовна діагностика» з липня 2019 року; як і навіщо автономізувати медзаклад; як підключитися до системи «Електронне здоров’я»; як підписати договір з НСЗУ; як здійснити фінансове планування закладу первинної допомоги та про інше.

Завантажити дайджест можна тут: http://moz.gov.ua/uploads/1/9324-moz_digest_13_2018.pdf, або Вам треба натиснути мишкою за посиланням в назві тексту наданому вище.

 

Дайджест № 12: Зміни для приватних практик. Не бійтеся комп’ютерів!

У даному номері національної медичної стіннівки розповідається про електронні  інструменти, які будуть впроваджені в систему охорони здоров’я, подаються рекомендації, як обрати медичну інформаційну систему.  Також у цій стіннівки розповідається, як буде забезпечуватися захист персональних даних і медичної інформації, надаються відповіді на поширені питання про зміни в охороні здоров’я та інше.

Завантажити дайджест можна тут: http://moz.gov.ua/uploads/1/8987-moz_digest_12_2018_7.pdf , або Вам треба натиснути мишкою за посиланням в назві тексту наданому вище.

 

Обережно, грип: яких штамів боятися і як захиститися?

Восени починається епідсезон захворюваності на грип. Цього року українців будуть «атакувати» три штами вірусу грипу. Як повідомляє МОЗ України, спалахи захворюваності на грип прогнозуються у жовтні-листопаді 2018 р., а епідеміологічний сезон продовжиться до травня 2019 р. Про те, яких саме штамів слід боятися і як захиститися від грипу, Вам треба натиснути один раз мишкою на назві тексту наданому вище, або на посилання:  https://www.apteka.ua/article/475481

 

Дайджест №11: Плани змін у системі охорони здоров’я на 2019 рік

У новому номері національної медичної стіннівки розповідається, як змінюватиметься  система охорони здоров’я у наступному році і надаються відповіді на поширені питання про зміни, що відбуваються зараз.

Завантажити дайджест: https://bit.ly/2EN9EDK,   або Вам треба натиснути мишкою на посилання в назві тексту наданому вище.

 

Дайджест №10: Фінансове планування закладів первинної медичної допомоги

У новому номері національної медичної стіннівки розповідається про те, як закладам первинної медичної допомоги планувати доходи і витрати в умовах нової моделі фінансування, надаються відповіді на поширені питання про зміни в охороні здоров’я, а керівники медзакладів діляться, як витрачатимуть кошти, отримані від Нацслужби здоров’я.

Завантажити дайджест: https://bit.ly/2Nx3bQB, або Вам треба натиснути мишкою на посилання в назві тексту наданому вище.

 

Дайджест №9: Нові правила роботи в умовах трансформації охорони здоров’я

У новому номері національної медичної стіннівки розповідається про медичні послуги, які мають надавати сімейні лікарі, терапевти і педіатри, надаються відповіді на поширені питання про зміни в охороні здоров’я, а лікарі діляться досвідом, як вирішують питання щодо викликів додому.

Завантажити дайджест: https://bit.ly/2OrDHSh, або Вам треба натиснути мишкою на посилання в назві тексту наданому вище.

 

Дайджест №8: Як працює програма «Доступні ліки»

У черговому номері «Дайджесту змін в охороні здоров’я» розповідається про принцип роботи і досягнення програми «Доступні ліки», надаються відповіді на питання щодо нових вимог до виписування рецептів, розповідається, як працює відшкодування ліків у селах України.

Завантажити дайджестможна тут: https://goo.gl/1H9d5N, або Вам треба натиснути мишкою на посилання в назві тексту наданому вище.

 

Дайджест №7: Як укласти договір з НСЗУ

МОЗ запускає онлайн-платформу для лікарів первинної ланки, на якій можна ознайомитися з сучасними настановами на засадах доказової медицини, та, відповідно, поглибити свої професійні знання. Близько тисячі клінічних настанов англійською мовою відтепер доступні в онлайн-режимі для зареєстрованих користувачів на сайті:  http://guidelines.moz.gov.ua .

Впровадження міжнародних настанов сприяє узгодженості надання медичної допомоги пацієнтам на всіх рівнях і створює умови для того, щоб кожен пацієнт отримав якісну та ефективну медичну допомогу.

У цьому номері національної медичної стіннівки розповідається, як заклади будуть укладати договори  з Національною службою здоров’я України, надаються відповіді на поширені питання та інше.

Щоб більше дізнатися з цього питання Вам треба нажати один раз мишкою на посилання в назві  тексту наданому вище.  

 

Дайджест № 6: Як лікарям підписувати декларації з пацієнтами

«Як проходить кампанія „Лікар для кожної сім’ї“» , а також у даному номері стіннівки є інформація про скасування морально застарілих форм первинної облікової документації і відповіді на поширені запитання щодо підписання декларацій та інше.

Щоб більше дізнатися з цього питання Вам треба нажати один раз мишкою на посилання в назві  тексту наданому вище.  

 

Дайджест № 5: «Час підключитися до системи «Електронне здоров’я»

Читайте у цьому номері:  Медичні заклади можуть обирати будь-яку медичну інформаційну систему з-поміж тих, які пройшли перевірку і підключилися до центрального компонента електронної системи охорони здоров’я. При цьому комерційні МІС гарантовано надають базовий пакет електронних сервісів. Також у черговому випуску дайджесту йдеться проперші виплати медзакладам, ... досвід та запитання-відповіді на актуальні питання, та інше.

Щоб більше дізнатися з цього питання Вам треба нажати один раз мишкою на посилання в назві  тексту наданому вище.  

 

Дайджест №4: Найголовніше про вакцинацію

У цьому номері стіннівки увесь спектр питань, пов’язаних зі щепленням, поради лікарям, як говорити з батьками, як перевірити придатність вакцин, що робити, якщо вакцин немає в поліклініці. Крім того, до уваги читачів інформаційна листівка "Якщо дитина контактувала з хворим на кір" та відомості про план розвитоку електронної системи охорони здоров’я eHealth на 2018 рік і інше.

Завантажити дайджест можна тут:  https://goo.gl/1EAGi1 або Вам треба натиснути мишкою на посилання в назві тексту наданому вище.

 

Дайджест №3: Як автономізувати медзаклад

Читайте у цьому номері: Реогранізація у комунальні некомерційні підприємства є першим завданням реформи, адже лише в такому статусі заклади зможуть укласти договори з Національною службою здоров’я України та отримувати пряму оплату з державного бюджету від НСЗУ.

Завантажити дайджест: https://goo.gl/PmzdQG  або Вам треба натиснути мишкою на посилання в назві тексту наданому вище.

 

Дайджест №2: Як впроваджуватиметься медреформа

У другому номері Дайджесту окреслені ключові дати та основні етапи впровадження медичної реформи, надано перелік важливих нормативних актів, які уже прийняті для імплементації реформи, а також список головних задач для медзакладів і місцевої влади на 2018 рік. 

Завантажити дайджестможна тут: https://goo.gl/BUKfkt  або Вам треба натиснути мишкою на посилання в назві тексту наданому вище.

 

Дайджест №1: Про реформу для фахівців

Перший випуск Дайджесту присвячено основним засадам реформи. Розповідається про тарифи, електронну систему охорони здоров'я, НСЗУ, коли розпочнеться реформа на різних рівнях меддопомоги і як заклади будуть входити у реформу.

Завантажити дайджест можна тута: https://goo.gl/36ovZj або Вам треба натиснути мишкою на посилання в назві тексту наданому вище.

 

Підвищення кваліфікації медпрацівників: нові умови

Підвищення кваліфікації медпрацівників не має відбуватися один раз в п'ять років, адже медична наука розвивається так стрімко. Тому нове Положення про систему безперервного професійного розвитку фахівців у сфері охорони здоров'я, Затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 р. № 302 істотно змінює умови підвищення кваліфікації.

Читайте, які зміни відбулися і як медиків стимулюватимуть до участі в навчальних заходах, натиснуводин раз мишкою на посилання в назві тексту наданому вище, або на посилання вказане нижче: 

Джерело: https://www.medsprava.com.ua/article/1544-povyshenie-kvalifikatsii-medrabotnikov-novye-usloviya-rus?utm_source=medsprava.com.ua&utm_medium=smm&utm_campaign=smm_fb_kvalifikatsii-medrabotnikov-novye-usloviya

 

Про деякі питання електронної системи охорони здоров’я...  

Порядок укладення, зміни та припинення договорів про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій. Порядок реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій для первинної медичної допомоги на 2018 рік. Прийнято нормативні акти - МОЗ скасував морально застарілі форми первинної облікової документації та деякі інші питання  в черговому випуску:  ДАЙДЖЕСТ ЗМІН В ОХОРОНІ ЗДОРОВ'Я № 6, травень 2018

Щоб більше дізнатися з цього питання Вам треба нажати один раз мишкою на посилання в назві тексту наданому вище

 

Проект наказу на обговорення:Про затвердження Порядку формування спроможних мереж надавачів первинної медичної допомоги.

Міністерство охорони здоров’я України пропонує для публічного обговорення проект наказу Міністерства охорони здоров’я України та Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України «Про затвердження Порядку формування спроможних мереж надавачів первинної медичної допомоги».  

Щоб Обережно, грип: яких штамів боятися і як захиститися?

 

Кандидат медичних наук, лікар-ендокринолог Осадців О.І.

МЕТАБОЛІЧНИЙ СИНДРОМ 

     Комп’ютери, мобільні пристрої, дистанційні пульти та інші комфортні речі, завдяки яким ми можемо вирішувати багато життєвих проблем не встаючи з дивану, звичайно полегшують нам життя, але позбавляють нас руху, поступово перетворюючи в справжніх інвалідів. Організм людини створений для руху. На думку окремих дослідників, порушення обміну речовин, що викликані зниженням рухової активності, почали проявлятися в людській популяції ще з тих давніх часів, коли наші пращури перейшли від полювання на дичину до землеробства та осілого способу життя.  Сукупність хворобливих станів організму, що викликані зниженням рухової активності, об’єднують під терміном «Метаболічний синдром». Термін «метаболічний» означає, що має місце порушення певних ланок обмінних процесів в організмі – метаболізму. 

     Небезпека цих порушень полягає в тому, що вони сприяють підвищенню ризику виникнення таких фатальних захворювань як інсульт та інфаркт міокарду. Відомо, що в порівнянні з іншими причинами смертності, смертність від серцево-судинних захворювань посідає в Україні перше місце. Метаболічний синдром формується з наступних станів: 

1.Ожиріння абдомінального типу (тип «яблуко»). При цьому відбувається відкладення жиру в ділянці живота, в результаті чого фігура набуває форми яблука; 

2.Артеріальна гіпертензія; 

3.Порушення обміну холестерину – дисліпідемія. При цьому відбувається підвищення ліпопротеїдів низької щільності («поганий» холестерин) та зменшення ліпопротеїдів високої щільності («добрий» холестерин). 

4.Порушення толерантності до глюкози – порушення сприйняття цукру тканинами організму.Найчастіше на метаболічний синдром страждають жінки. 

Раніше була розповсюджена думка, що метаболічний синдром формується лише у людей середнього та похилого віку, але останнім часом помічено «омолодження» цього синдрому – він спостерігається у молоді та навіть у підлітків.Як же клінічно проявляється метаболічний синдром? 

1. Про наявність у себе абдомінального ожиріння можна дізнатися за допомогою простої сантиметрової стрічки. Вимірюємо окружність живота в ділянці талії: якщо вона більше 80 см у жінок та більше 94 см у чоловіків – наявне абдомінальне ожиріння! Визначити місце, де робити виміри, можливо наступним чином: знаходимо у себе нижній край останнього ребра та передню здухвинну ость (частина тазової кістки з кожного боку, яка найбільше виступає вперед). Знаходимо середину між цими пунктами та в цьому місці вимірюємо окружність талії. Важливо, що для розвитку метаболічного синдрому достатньо лише абдомінального ожиріння. Можливий варіант, що при розрахунках по формулі визначення маси тіла у вас немає значної надлишкової ваги, але жир в ділянці талії значно підвищує ризик серцево-судинних захворювань. 

2. Про наявність артеріальної гіпертензії (підвищеного тиску) можливо дізнатися, вимірявши тиск простим тонометром. Якщо у вас дома немає тонометра, можливо попросити вашого терапевта виміряти вам тиск. 

3. Щоб дізнатися про порушення обміну холестерину, необхідно здати кров із вени на аналіз. Ці аналізи проводяться як в лабораторіях лікувальних установ, так і в комерційних лабораторіях. 

4. Порушення толерантності до глюкози за рахунок так званої інсулінорезистентності. 

За рахунок інсуліну відбувається засвоєння цукру в організмі. При метаболічному синдромі знижується реакція тканин на інсулін, його кількість в крові компенсаторно зростає, але збільшення кількості інсуліну не призводить до покращення обміну цукру. Для цього стану характерне підвищення цукру крові до 7,0 ммоль/л (норма до 5,5 ммоль/л). В майбутньому цей стан може призвести до розвитку цукрового діабету. Крім діабету, інсулінорезистентність пов’язана з низкою захворювань, зокрема з серцево-судинними, артеріальною гіпертензією, неалкогольним ураженням печінки, синдромом полікістозних яєчників. У 70% людей з метаболічним синдромом спостерігається синдром апное уві сні. Під час нічного сну відбувається короткочасна зупинка дихання, в результаті чого клітини головного мозку знаходяться у стані кисневого голоду, який може проявлятися, зокрема, жахливими сновидіннями. Також підвищений ризик розвиток раку молочної залози, матки, прямої та товстої кишок, передміхурової залози і печінки, пов’язаний з інсулінорезистентністю. Виникає метаболічний синдром не за один день. Для цього необхідно немало часу – інколи 10-15 років. Метаболічний синдром вимагає ефективних терапевтичних підходів. Останні умовно можна розділити на такі:- зміна дієти,- збільшення фізичного навантаження,- медикаментозна терапія. 

Дієтотерапія та збільшення фізичної активності спрямовано насамперед на зменшення маси тіла. Оскільки цей стан можна назвати «захворюванням способу життя», то й дієтотерапія і фізична активність повинні проводитися довічно. Їжу слід вживати у 5 приймань (сніданок, 2-й сніданок, обід, полуденок, вечеря). За 20 хвилин перед кожним вживанням їжі необхідно випити 1 склянку води (кип'яченої або столової без газу, але не мінеральної). Набір продуктів включає широкий асортимент. Овочі, фрукти та ягоди, переважно у сирому вигляді (взимку можна використовувати свіжозаморожені). Гречана, вівсяна крупи. М'ясо кролю, індички, телятина, куряче філе (жирні сорти: свинина, баранина, качка – виключаються). Риба, але не солена і не копчена. Споживання солі взагалі треба обмежити. Виключаються солодощі, жирні та солодкі молочні продукти, пиво. Зрідка допустиме сухе вино у невеликій кількості. Під час приготування можна додавати будь-які натуральні приправи, що не містять солі, глутамату натрію, барвників і консервантів. Фізичні вправи зворотнім чином асоційовані зі смертністю від різних причин як в осіб з ожирінням, так і з нормальною масою тіла. Встановлено, що у добре тренованих людей підвищення індексу маси тіла не призводить до збільшення ризику смерті. Пацієнтам із метаболічним синдромом рекомендовано фізичне навантаження помірного ступеня впродовж 30-60 хвилин щонайменше 5 днів на тиждень, що включає ранкову зарядку 10-20 хв. щоденно, швидку ходьбу до 30 хвилин, або щонайменше 5 км щоденно, плавання по 1 годині 3 рази на тиждень, їзду на велосипеді. Медикаментозна терапія спрямована на зниження інсулінорезистентності, маси тіла, нормалізацію жирового та вуглеводного обмінів, показників артеріального тиску. Для зниження інсулінорезистентності призначають препарати групи метформіну, альфа-ліпоєвої кислоти. До препаратів, що знижують масу тіла, відносять римонабант – блокатор ендоканабіоїдних рецепторів. За даними літературних джерел, прийом римонабанту призводив до знижння маси тіла на 5%. Проте цей препарат протипоказаний людям з депресією. Дослідження методів лікування метаболічного синдрому широко проводяться по всьому світі, і є надія, що колись цю проблему буде вирішено остаточно. 

 

ЕКГ при вагітності – показання, особливості та результати і важливість дослідження

     Унікальним засобом діагностики серцевих патологій можна назвати електрокардіографію (далі – ЕКГ), дані якої дають можливість визначити електричну активність головного м'яза людського організму. Цю процедуру призначають як при підозрі на збій серцевого ритму, так і з метою контролю за станом серця, зокрема, виконання ЕКГ при вагітності дозволяє зафіксувати наявність або відсутність відхилень від норми на різних стадіях розвитку плоду.

 

Важливо! Згідно зі встановленими правилами, ЕКГ під час вагітності проводиться не менше одного разу, а саме - при реєстрації в жіночій консультації. Повторна перевірка стану серця проводиться за призначенням лікаря, якщо є будь-які скарги або симптоми серцево-судинних захворювань.    Сутність процедури полягає у фіксуванні цілого ряду показників, починаючи від частоти і ритму серцебиття, положення серця в грудній клітині , закінчуючи тим, з якою швидкістю проходять біоелектричні імпульси. У багатьох випадках можна встановити наявність аритмії, блокади та інших збоїв допомагає саме ЕКГ, розшифровка якого виконується фахівцем, а висновок містить інформацію про роботу серця. З точки зору здоров'я матері і дитини, ЕКГ для вагітних доцільніше проводити в першому триместрі, оскільки тоді є шанс запобігти незворотним змінам у «внутрішньому двигуні» і уникнути вживання великої кількості медикаментів. Справа в тому, що після формування плоду серцевий м'яз жінки починає функціонувати з підвищеним навантаженням, перекачуючи значно більше крові, що в поєднанні зі зміною гормонального фону підвищує небезпеку функціональних порушень. Щоб не піддавати себе і своє майбутнє чадо непотрібному ризику, відкладати проходження процедури не варто. ЕКГ при вагітності – показання, особливості та результати і важливість дослідження

Важливо! Згідно зі встановленими правилами, ЕКГ під час вагітності проводиться не менше одного разу, а саме - при реєстрації в жіночій консультації. Повторна перевірка стану серця проводиться за призначенням лікаря, якщо є будь-які скарги або симптоми серцево-судинних захворювань.    Сутність процедури полягає у фіксуванні цілого ряду показників, починаючи від частоти і ритму серцебиття, положення серця в грудній клітині , закінчуючи тим, з якою швидкістю проходять біоелектричні імпульси. У багатьох випадках можна встановити наявність аритмії, блокади та інших збоїв допомагає саме ЕКГ, розшифровка якого виконується фахівцем, а висновок містить інформацію про роботу серця. З точки зору здоров'я матері і дитини, ЕКГ для вагітних доцільніше проводити в першому триместрі, оскільки тоді є шанс запобігти незворотним змінам у «внутрішньому двигуні» і уникнути вживання великої кількості медикаментів. Справа в тому, що після формування плоду серцевий м'яз жінки починає функціонувати з підвищеним навантаженням, перекачуючи значно більше крові, що в поєднанні зі зміною гормонального фону підвищує небезпеку функціональних порушень. Щоб не піддавати себе і своє майбутнє чадо непотрібному ризику, відкладати проходження процедури не варто. 

 Коли вагітним призначають ЕКГ?  У зв'язку з тим, що процес виношування дитини пов'язаний зі значною перебудовою організму, цілком зрозуміло, чому жінкам призначають безліч аналізів і досліджень. Однією з обов'язкових процедур є ЕКГ під час вагітності - як роблять електрокардіографію, в принципі, знає будь-яка людина. Разом з тим, деякі з представниць прекрасної статі обізнані, що в деяких випадках його належить робити кілька разів, в тому числі, на пізніх термінах вагітності. Дуже часто лікарі призначають дослідження серця під час важкої вагітності, коли є необхідність в постійному моніторингу серцево-судинної системи. Крім цього, кілька разів електрокардіографію належить робити тим майбутнім мамам, які мають вроджені чи набуті серцеві дисфункції. Якщо в перші місяці вагітності діагностику міокарда проводять для визначення характеру ритму і визначення наявних порушень, то надалі приводом для зняття кардіограми можуть бути: 

• періодичний або постійний дискомфорт в області серця; 

 • відчуття тяжкості в грудях; 

• маловоддя, серйозний токсикоз, гестоз, багатоводдя та інші ускладнення, пов'язані з ростом і розвитком плоду; 

• підвищення або зниження артеріального тиску; 

• непритомні стани або часті запаморочення. 

Вплив ЕКГ на здоров'я майбутньої матері   Незважаючи на всі запевнення докторів, багато жінок всерйоз замислюються про те, чи можна вагітним робити ЕКГ, і чи не надають подібні процедури негативного впливу на не народжене ще чадо? Насправді, не існує абсолютно ніяких протипоказань до виконання даного дослідження, відповідно, немає ніяких причин побоюватися за себе і малюка. Процес зняття показників займає буквально кілька хвилин і не передбачає забору біохімічних матеріалів або впливу на роботу жіночого організму. Обладнання нового покоління дає можливість отримувати максимально точні дані безшумно, швидко і не доставляючи ні найменших незручностей. 

 Увага!  На відміну від рентгену та інших способів дослідження внутрішнього стану органів і систем, при виконанні замірів не проводиться опромінення, тому ЕКГ для всіх вагітних є безпечним дослідженням на сто відсотків. 

Що робити перед зняттям електрокардіограми?  Хоча сама по собі процедура не вимагає від представниць слабкої статі ніяких зусиль, є певні рекомендації, яких слід дотримуватися, якщо вам призначили ЕКГ при вагітності. Враховуючи, як роблять електрокардіографію, а саме - в лежачому положенні, закріплюють електроди в декількох проекційних зонах, на гомілках і зап'ястях, бажано до процедури багато не їсти. В іншому випадку, є ймовірність реєстрації не зовсім вірних показників, оскільки у багатьох майбутніх породіль після рясної трапези значно збільшується частота серцевих скорочень. Втім, голодною приходити на дослідження також не варто - в ідеалі, з моменту прийому їжі повинно пройти 1,5-2 години. 

Важливо!  Одним з основних умов отримання правдивих результатів можна назвати спокій жінки під час діагностики. Щоб не переживати, чи можна вагітним на певному місяці робити ЕКГ і не думати про побутові проблеми, має сенс перед візитом до лікаря відпочити, наприклад, посидіти в парку або погуляти впродовж 10-15 хвилин. 

Показники ЕКГ, на які слід звертати увагу по завершенню замірів роботи серця, електроди знімаються, а стрічка з показниками потребує розшифровки. Ясна річ, що звичайній людині розібратися в складній медичній термінології не вдасться, однак варто знати, на які показники слід звернути особливу увагу.Йдеться, насамперед, про частоту пульсу, який в нормі становить від 60 до 90 ударів, хоча для жінок, які виношують дитину, незначна тахікардія (прискорене серцебиття) або брадикардія (зниження кількості скорочень серця) вважається нормальним явищем. Принаймні, якщо паралельно з цим у вас немає підвищеного тиску або фонових серцевих хвороб. У висновку також вказується розташування електричної осі і наявність змін в серцевому ритмі, при цьому незалежно від результатів ЕКГ, розшифровку потрібно показати гінекологу і при необхідності отримати консультацію кардіолога. 

Підготував: Святенко Сергій Олександрович – лікар вищої кваліфікаційної категорії з функціональної діагностики відділення променевої діагностики КЛПЗ «Чернігівський ОЦРЗОН»  21.04.2017

 

На що скаржаться ліквідатори

Про проведене анкетне опитування практично всіх ліквідаторів, мешканців сільських районів, з метою планування оздоровчих заходів - на сторінці Всеукраїнської тижневої газети "Сіверщина" інформує нас Іван ОСАДЦІВ, лікар-гематолог, зав. поліклініки КЛПЗ «Чернігівський ОЦРЗОН».    Всеукраїнська тижнева газета "Сіверщина" 26.04.2012   http://siver.com.ua

Щоб більше дізнатися з цього питання Вам треба нажати один раз мишкою на посилання в назві тексту наданому вище.